Blog

10 Adımda Üretiminiz İçin Doğru HMI Paneli Seçin

HMI panel sistemleri bugün Endüstri 4.0’ın en önemli otomasyon bileşenlerinden biri haline geldi. Öyleki doğru HMI panel seçimi ile otomasyon ve proses sistemlerinizi hem daha akıllı hem de daha yönetilebilir hale getirebilirsiniz. Peki HMI Panel seçerken, nelere dikkat edilmeli, bu yazımızda bu konuya mercek altına alıyoruz.

 1-Karmaşıklıktan Uzak Durun

HMI Panel’i seçerken kullanıcı dostu olduğuna ve operatörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandığından emin olun. Panelin  kullanıcı dostu ve kolay anlaşılır olması en iyisidir. Ayrıca, kullanıcı sayfalarını benzer hale getirmeye çalışın ve aynı sayfa düzenini takip edin. Ekranı çok teknik yapmaktan kaçının. Satış mühendisinizin müşteriye her şeyi vermeye çalışması normaldir, ancak operatörlerin HMI Panel’de istedikleri özellikle belirtmelidir.

 2-Doğru Boyutu Seçin

Çok küçük bir HMI ekranını seçerek tasarruf etmeye çalışırken, birçok noktayı kaçırabilirsiniz. HMI panel seçiminde önemli olan yeterli bilgi için yeterli ekran boyutunun seçilmesidir. Panelin boyutuna karar verirken, sadece yöneticilerle değil, prosesin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun.

Rockwell HMI Paneller bir çok boyutta eksizsiz bir HMI ürün serisi sunar.

Rockwell Automation HMI Paneller bir çok boyutta eksizsiz bir HMI ürün serisi sunar.

3-Tasarım İpuçları

HMI Panelde renklerin doğru kullanıldığından emin olun. Öncelikle paneli kullanacak kişilerin renk körü dahi olabileceklerini unutmayın. Kötü renk seçimi, yazı karakterlerinin kötü olması, operatörün bir alarmı kaçırmasına neden olabilir. Bu da size ve fabrikanıza zaman ve para kaybettirir. Yine alarm durumları için panelde kontrast renklerin başarıyla görüntülendiğinden emin olun.

 4-Fabrikayı Göz Önünde Bulundurun

Üretim ve bakım mühendisleri ile beraber fabrikada yaşanabilecek olayları, durumları, alarm ve bildirimleri de dahil olmak üzere senaryolar üzerinde çalışın. Bu senaryolarda ortaya çıkacak görsel durumları listeleyin. HMI Panelinizin tüm bu senaryolarda doğru tepkiyi vereceğinden emin olun.

5-Lokasyon Şartlarını Unutmayın

HMI Panelin kullanılacağı alan gerçekten iş yükünün ağır olduğu bir ortam olabilir. Bu durumda HMI Panel’in operatörler tarafından kolayca erişebilecek bir yer olacağına ve bu yerin ortam şartlarında (nem, sıcaklık) panelinizin çalışabileceğinden emin olun.

Prosesinizde en doğru HMI Paneli seçmek için uzman mühendislerimizden teknik destek alabilirsiniz.

6-Yedekleme

 Yedekleme ve yedekleme fonksiyonun kolaylığı operatörler için kritik önemdedir. Yedekleme yapılmadığı için birçok defa otomasyon projelerinde ciddi kayıplar olduğunu gördük. Kolay bir şekilde alınabilecek, periyodik yedekleme size zaman kazandıracaktır.

7-Görselleştirme

HMI grafikleri, operatörlere daha iyi görselleştirme sağlamak için fabrikadaki üretim sürecini göstermeli ve onlara gereken eylemi hissetmelerini sağlamalıdır. Minimum gereksinimleri karşılayan donanım kullanın ve hata noktalarının sayısını düşük tutun.

8-Dataya Önem Verin

Historin’a ilişkin süreç veri tabanından yalnızca en temel bilgileri seçerek sürecin daha kolay kontrolünü ve izlenmesini sağlayın. Bu, sistemdeki yükü azaltacak ve onu durduracak veya arızalı tutacaktır. Bakım ihtiyacını unutmayın ve periyodik yedeklemeleri planladığınızdan emin olun.

9-Akışı Düşünün

HMI’ya açık tasarım yaklaşımı olması şarttır. Ekran bloklarının doğal olarak nasıl aktığına ve bölümlerin operatör için nasıl gruplandırılması gerektiğine karar verin. P & I diyagramlarını körü körüne takip etmeyin.  Ekranlar, navigasyon ve diğer gereksinimler için bir fikir edinmek için öncelikle kağıt üzerinde değerlendirin. Elektronik ekranları tasarlamadan ve üretmeden önce müşterilerle beraber değerlendirin.

10-Alarm Stratejisi

Alarmların iyi ifade edilmiş bir stratejiye sahip olması gerekmektedir. Alarmlar müdahale gerektiren koşullar için kullanılmalı ve her biri ile ilgili net bir düzeltici eyleme sahip olmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir