Blog

Öncelik İnsan: Maden Yöneticileri Dijital Dönüşüm ile Meşgul

Bir maden işletirken insanların emniyetinin korunması büyük bir sorumluluk. Geçerli düzenlemeler, makinelerdeki korumalar ve detaylı eğitim ile çalışanları emniyette tutmak için önemli bir çaba harcıyoruz, ancak bu yeterli mi? Yapılabilecek olanlardan daha fazlası var mı?

Bu soru maden şirketi liderlerinin kafasını karıştırıyor. Doğası gereği maden gürültülü, kirli ve tehlikeli.

Şirketinizin karlı kalmasını sağlamak için üretimi en iyi seviyede tutarken, çalışanlarınızı, çevreyi ve toplumu güvende tutabiliyor musunuz?

Bu bir denge meselesi. Bunun başarılı olması için maden şirketlerinin halihazırda kullandıkları stratejiler var. Ancak dijital dönüşüm alet kutunuzdaki başka bir araç olabilir mi?
Tünelin sonundaki ışık

Bu yılın başlarında şirketlerindeki dijital dönüşüm ve IIoT girişimleri ile ilgili üst yönetimlerin perspektiflerini incelemek amacıyla global bir anket düzenledik. Maden yöneticileri ve uzmanlarından gelen detaylı görüşmeler ve global anket sonuçları dijital yatırımlardan şirketlerin beklentileri, kaydedilen ilerleme, potansiyel engeller ve gelecek rotası hakkında önemli çıktıları ortaya çıkarmamıza yardımcı oldu.
Digital Mining Study

Tüm dijital dönüşüm yönetici çalışmaları sonuçları için.

Bazı madenler dijital dönüşüm yolculuklarında önemli bir ilerleme kaydetmiş ve diğerleri ise henüz başlamamış olmasına rağmen hepsinin paylaşmak istediği değerli görüşleri mevcuttu. Hangi aşamada olurlarsa olsunlar araştırmamızdan çıkan ana maddelerden biri insan emniyeti oldu.

Bu konunun sürekli gündeme gelmesi bir tesadüf değil. Üst yönetim, çalışanları güvende tutmanın önemini anlıyor ve dijital dönüşümü amaçlarına ulaşmak için temelden kullanıp inşa edebilecekleri bir araç olarak görüyor.

1. Çalışanların tehlikeli yerlerin dışında tutulması

Dijital dönüşüm uzaktan operasyon ve izlemeye geçiş anlamına geliyor. Sürücüleri yüzeye çıkararak maden alanında ve yeraltında daha az insan göreceğiz. İnsanları rutin kontroller için sahaya göndermeden ekipmanlar düzenli olarak izlenebilecek. Sorun giderme artık yüksek gerilimli ekipmanlara tehlikeli bir şekilde yaklaşma anlamına gelmeyecek, aksine en önemli bilgilerle ilgili canlı veri okumalarının alınmasına dönüşecek.

Operasyonlar ofisten veya seyahat halindeyken tabletten izlenebilecek ve fiziksel olarak yapıldığından daha iyi bilgiler sağlanabilecek. Ekipman durumu masada oturulurken gerçek zamanlı olarak incelenebilecek ve tehlikeli maden ortamları önlenebilecek. Çalışanların bu işleri sahada yapmalarına gerek kalmadan, daha az insan risk ile yüz yüze kalarak yaralanma tehlikeleri engellenecek.

2. Çalışanlara ihtiyaç duydukları bilginin verilmesi

Dijital dönüşüm, madenin en tehlikeli alanlarındaki insan sayısını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda da daha iyi kararlar vermek için temel oluşturuyor. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi IIoT teknolojilerine dönülmesi kullanışsız veya anlamsız veriler yerine içerik elde edilmesini sağlıyor.

Bu teknoloji aracılığıyla insanlarla makinelerin birlikte çalışması daha gelişmiş konuma geliyor. Yeni ve daha az deneyime sahip işgücü makinelerde bakım gerçekleştirirken kapsamlı eğitim deneyimleri ve rehberlik için AR’ye güvenebiliyor ve uzmanlar ilave sanal destek sunmak için katılım sağlayabiliyor. IIoT teknolojileri ile bilgi tüketimi kolay bir şekilde iletilebiliyor, insan emniyetinin ön planda olduğu kararların alınmasına imkan tanıyor.
Bu burada bitmiyor

Madenler bakım yerine daha kestirimci bir yaklaşıma doğru geçiş yapıyor. Artık bir şeylerin kırılmasını ve madenin duruşa geçmesini beklemiyoruz; gelecek kendi kendini teşhis eden ekipmanlar ile dolu.

Makineler size sadece kendisinde ne hata olduğunu, düzeltmek için ne gerektiğini ve problemin gelecekte nasıl çözümleneceğini anlatamaz.

Bir şeyin arıza yapması için beklemek yerine, arıza daha başlamadan önce bu eğilimleri durdurabiliriz. Olasılıkları hayal edin: Çalışanların artık ekipmanlarda sorun gidermek veya onarım yapmak için tehlikeli durumlara maruz kalması gerekmeyecek.

Dijital dönüşüm yolunda ilerlenmesi şirketlerin en önemli varlığı için daha güvenli çalışma koşulları sağlamakla kalmıyor. Operasyonel verimin artırılmasına, bakım maliyetlerinin azaltılmasına ve geleceği düşünen bir ortam yaratılmasına da yardımcı oluyor. Şansını deneyenler bağlı maden ve gelecek inovasyonlardan da ilk fayda sağlayanlar olacak. Dijital dönüşümün takip edilmesi ile olanaklar sınırsız.

Dijital dönüşüm çalışmalarımızın sonuçları, bir bağlı madene ulaşmanın avantajlarını öğrenin ve çalışmamızın tamamından şirketinizin dijital dönüşüm yolculuğunda hangi aşamada olduğunu görün.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir