Blog

Doğru Hız Kontrol Cihazını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hız kontrol cihazları veya diğer adıyla ac sürücüler otomasyon ve kontrol sistemlerinin en önemli ürünlerinden biri haline geldi. Uygulamanız için doğru hız kontrol cihazını seçmeniz durumunda ciddi enerji tasarrufu sağlarken, maliyetlerinizi de önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Ancak günümüzde seçenekler arasında tercih yapmak hiç kolay değil ve aslında uygulamaya göre birçok ac sürücü seçeneği var. Bu yazımızda ac sürücü alırken öncelikle dikkat etmeniz gerekenleri masaya yatırdık.

1-Enerji Verimliliğini Göz Önünde Bulundurun!

Uygulamanız için öncelikle kontrol etmeniz gereken durum, enerji verimliliğini maksimum düzeye çıkarmaktır.  Bir uygulamanın her zaman maksimum hızlarda çalışmasını gerektirmediği durumlarda, bir VFD minimum enerji yükünü gerektiği gibi ayarlayabilir. Bu, imalat ve diğer sektörler için önemli enerji maliyeti tasarrufu sağlar. Elektrik motorlarının ülkemiz sanayisinde tüketilen enerjinin %70inden sorumlu olduğunu düşündüğümüzde motorlar ve döner tahrik ekipmanlarında öncelikle verimliliğe odaklanmak yatırımlarınızın geri dönüş süresini azaltacaktır.

2-Yük Karakteristiğini İhmal Etmeyin!

Ne yazık ki ac sürücü seçerken çoğu zaman sadece motorun gücüne bakılıyor. Ancak bu durum doğru ac sürücüyü seçmek için asla tek başına yeterli değildir.  Bir ac sürücünün  boyutlandırılması, bir motorun ne sıklıkla durduğu ve yeniden başlatıldığı, değişken yük gereksinimleri veya VFD’nin sürekli işlemleri destekleyip desteklemediği gibi unsurların dikkate alınmasını da içerir.

Çalışma sırasında gereken tork oranını ve maksimum akımı bilmek sizin yararınıza olabilir. VFD’nizi motorun en yüksek tork oranına ve beygir gücüne göre seçmek en iyisidir. Bu, dinamik yükler, yalnızca kısa süreler için olsa bile, ani enerji koşulları altında yardımcı olacaktır.

3-Frenleme Kapasitesi

Bir hız kontrol cihazı alırken genellikle bir VFD’nin motorları maksimum potansiyellerinde çalışabilmeleri için yeterli güç sağladığından endişe duysalar da, frenleme göz ardı edilmemesi gereken başka bir hesaplamadır. Güçlü yüklerin hızla engellenmesi gerektiğinde, VFD biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Büyük yüklerin hızlı azaltmalar veya tam kapanmalar gerektirebileceği ayarlarda, harici bir dinamik fren direnci eklemeyi düşünmek faydalı olabilir.

4-Dijital Bir AC Sürücü Her Zaman Avantajlıdır

İşletmeniz için en iyi VFD’yi seçerken, teknolojisi ve haberleşme seçenekleri kesinlikle göz önünde bulundurulması gerekir. Yaygın fieldbus seçenekleri ile birlikte ethernet desteği bugün olmazsa olmazdır. Yine ac sürücünün çift ethernet porta sahip olması size büyük kolaylık sağlar.  Sürücünün PLC ile kolayca haberleşmesi operatörlere ciddi esneklik sağlar.

5-Kurulum ve Çalışma Koşulları

VFD’lerin çalışırken önemli miktarda ısı üretebileceğini unutmamak önemlidir. Uygulamanız için en uygun VFD’yi seçerken, ünite etrafındaki fiziksel ortam güvenlik standartlarını karşılamalıdır. Yanıcı malzemeler, rutin olarak yüksek ısı artışlarına maruz kalabilecek bir ünitenin yakınında depolanmamalıdır. Yine ac sürücülerin çalışacağı ortamlarda hava sirkülasyonunun sağlanması ve temiz hava giriş çıkışları performans ve verimlilik açısından önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir