Blog

AC Sürücüler Hakkında 10 Soru ve Cevabı

AC Sürücü cihazları endüstriyel otomasyon ve hareket kontrol uygulamalarının temelini oluşturur. Bu yazımızda AC sürücüler hakkkında sizlerden gelen soruları cevapladık.

Bir AC sürücüyü Nasıl Yerleştirebilirim ve Bunun İçin Ne Kadar Alan Gerekir?

Yeni nesil AC sürücüleri kompakt bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda elektrik kontrol odalarına yahut merkezi bir birim olarak motorların yakınına monte edilebilir. Bunun yanı sıra AC sürücüler tahrik edilen ekipmanın yakınına da monte edilebilir bir nitelik barındırır. AC motorlar tarafından çalıştırılan ekipmanların çoğuna sonradan takılabilir olmaktadırlar.

Neden Bir AC Sürücü Kullanmalıyım?

Normalde ekipman, en kötü durum koşulları altında maksimum yükü kaldıracak biçimde boyutlandırılmıştır. Bu tür boyutlandırma, fanlara, pompalara ve motorlara uygulanmaktadır. Fakat, maksimum yüke sadece ara sıra gereksinim duyulur. Ekipman devamlı olarak tam güçte çalışıyorsa, gereksiz miktarda elektrik kullanımı söz konusu olur. Ekipmanı çalıştıran bir motorun hızı, bir AC sürücüyle rahatlıkla kontrol edilebilir. Tam çıkış gerekmediği durumlarda yavaşlatmak, enerji tüketimini önemli ölçüde düşürür.

Sürücü Takıldıktan Sonra Motorun Hızı Nasıl Kontrol Edilebilir?

İki ana yöntem hız referansı ve ayar noktası kontrolüdür. Hız referansı kullanıldığı takdirde, sürücü hız referansını takip eder. Dolayısıyla buna göre motor ve ekipman hızını ayarlar. Hız referansı, operatör tarafından ya da programlanabilir mantık denetleyicisinden (PLC) verilebilir. Ayar noktası kullanıldığında, sürücünün hem ayar noktası referansına hem de karşılık gelen gerçek değere gereksinimi vardır.

Gerçek değer ve referans tipik olarak akış, basınç yahut sıcaklığı temsil eder. Ayar noktası sürücüye verilir ve bunun sonucunda sürücü, hızı gerçek değere göre kontrol eder. Dahili bir PID regülatörü, ayar noktasının korunmasına etki eder.

Sürücü Nasıl Başlatılır?

Sürücüyü başlatmak neredeyse bir aydınlatma düğmesine basmak kadar kolaydır. Yalnızca nasıl ve hangi hızda çalışacağını belirlemek gerekir. Tipik durumlarda, bir sürücü hızlı ve basit bir şekilde başlatılabilir. Bunun için tuş takımı, G/Ç terminali yahut bir Fieldbus kullanılarak hız referansı verilebilir. Sürücünün hızlı devreye alınması için PC araçları bulunmaktadır. Eğitimin gerekli olduğu durumlarda, işletme ve bakım personeli için eğitim kursları sunulur.

Motor İçin Bir AC Sürücü Satın Alırken Bilinmesi Gereken Herhangi Bir Mevzuat Var Mıdır?

Avrupa’da, Ecodesign Direktifi 2009/125/EC, AB’nin sürdürülebilir sanayi politikasının temel unsurudur. Enerjiyle alakalı ürünlerin çevresel performansının iyileştirilmesiyle ilgilidir. AB elektrik motoru yönetmeliği, minimum verimlilik gereksinimlerini tanımlamaktadır. Ocak 2015 yılından bu yana, nominal çıkış gücü 7,5 ile 375 kW arasında olan yeni motorlar kullanılmaktadır.

Bu motorları kullanan makine ve sistem üreticilerinin, en az verimlilik sınıfı IE3’e ulaşması gerekmekteydi.IE2 motorları alternatif olarak kullanılabilirler fakat sadece bir AC sürücü ile birlikte kullanılabilirler. 2017 yılından itibaren nominal çıkış gücü 0,75 kW veya daha fazla motorlar için de gereklidir.

AC Sürücü İle Motor Yol Verici Aynı Şey Midir?

Birçok kişi, uygulamaları için bir motor yol verici işlevi göreceğini düşünerek bir sürücü satın alır . Bu doğrultuda birçok yönden de öyle olacaktır. Bazı uygulamalarda, durdurulduğunda motorun pozitif bağlantısını kesmek için sürücüden önce veya sonra bir kontaktör gerekir.

Bu durumda bir AC sürücü kullanılarak, bir motor minimum hızda dönmeye başlayacak şekilde ayarlanabilir. Sonrasında ise gerektiği zaman hız yavaşça artırılabilir. Bu şekilde, AC sürücü yumuşak bir başlangıç ​​görevi üstlenir.Bu kırılgan nesnelerin bir konveyör bant aracılığıyla taşındığı paketleme ve şişeleme hatları gibi uygulamada kullanışlıdır. Sürücünün en önemli yararı motor hızını yalnızca başlatma sırasında değil, herhangi bir zamanda kontrol etmeyi sağlamasıdır.

Bir AC Sürücünün Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bir AC sürücü, üretici tarafından belirtilen ortam şartlarında kurulur ve çalıştırılırsa, on yıla kadar ömre sahiptir. Bu sürede bir sorun olmadan ve herhangi bir önemli parçanın değiştirilmesine gerek kalmadan çalışması gerekir. Fakat, iyi bakım ve doğru kullanım ile ömrü 15 yıl ve üzerine çıkabilir.

Yeni Takılan AC Sürücü İçin Hangi Bakım Gerekir?

Herhangi bir elektrikli ekipman parçası gibi, AC sürücülerin de dikkatli bir biçimde ele alınması gerekir. Basit bakım faaliyeti kullanıcıya daha uzun bir kullanım ömrünü garanti eder. Örneğin, sürücünün temiz ve kuru tutulduğundan emin olunması önemlidir. Sürücünün soğutma fanlarının ve ısı emicisinin kir ve tozdan arındırılmasını sağlamak gerekir. Böylelikle tıkanmalar ve aşırı ısınma sorunları önlenmiş olur. Bundan dolayı bunu birkaç ayda bir kontrol etmek büyük önem taşır.

Sürücü Kullanıcıya Ne Tür Bir Arıza Koruması Sağlar?

Sürücüler, örneğin harici kısa devrelere ve toprak arızalarına karşı kendilerini korumaya alırlar. Bunun beraberinde, örneğin kuru veya tıkalı pompaların tespiti gibi proses ekipmanını korumak önemlidir. Bunun için kullanılabilecek dahili özellikler ve işlevler barındırır. Bu korumalar, konuyla ilgilenmesi için bakımı uyaran bir alarm ya da arızayı tetikler.

DC Sürücü uygulamamı bir AC Sürücüye dönüştürebilir miyim?

DC sürücü sisteminizi bir AC sürücü sistemine dönüştürebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken,  DC motorun tork ve hız aralığına dikkat edilmelidir. Bu dönüştürme için bir vektör kontrollü ac sürücü kullanmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir