Blog

Tesisinizde Neden Bir Bakım Yönetim Yazılımı Kullanmalısınız?

Endüstriyel tesisler giderek büyüdükçe ve prosesler de karmaşıklaştıkça endüstriyel bakımın önemi de  artıyor. Dijitalleşme ve endüstri 4.0 firmalara sadece üretim tarafında değil, bakım ve varlık yönetimi tarafında da ciddi fırsatlar sunuyor. Bu yazımızda  Rockwell Automation Fiix yazılımını kullanmanızın tesisinize getireceği 5 faydayı inceliyoruz.

Fiix, tesis yöneticilerinin üretim varlıklarının, sistemlerinin, tesislerinin ve süreçlerinin değerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olan bulut tabanlı, bilgisayarlı bir bakım yönetimi çözümüdür. Fiix’in bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS), bakım ve operasyon ekiplerinin ekipman bakımını dijital olarak planlamasına, organize etmesine ve izlemesine, iş sistemlerine bağlanmasına ve yapay zekanın gücünden yararlanırken veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olur.  Gelin şimdi Fiix’in 5 temel faydasına bakalım.

Fiix’i Ücretsiz Denemek İçin Linki Ziyaret Edin!

Plansız Duruşları Azaltır

Bir bakım iş listesinin üstesinden gelmek zordur ve istenmeyen arıza sürelerine neden olabilir. Fiix, kaynakları ve bakım maliyetlerini dengeler, böylece birikmiş işler kontrolden çıkmaz. Yazılım,  fark edilmeyecek küçük düzeltmeleri yakalar ve bakım görevlerinin planlanmasını, atanmasını ve önceliklendirilmesini sağlar.

Bakım Maliyetlerinizi Azaltır

CMMS yazılımı, bakım ekiplerinin kestirimci bakımın (PM Predictive Maintenance) planlanması, programlanması ve yürütülmesine olanak sağlamada mükemmeldir. Görevleri yalnızca bir CMMS ile otomatikleştirmekle kalmaz, aynı zamanda bunları optimize etmek için temel ölçümleri izlerken PM’ye öncelik verebilir. Bakım maliyetlerini düşürmenin en iyi yolu, kestirimci bakım ile varlıkların sorunsuz çalışmasını sağlayarak plansız duruşları önlemektir.

Bunun yanında envanterinizi bir CMMS ile yönetmek, bu maliyetli sorunlardan kaçınabilmeniz için parçaları satın almanızı, izlemenizi ve organize etmenizi sağlar. Otomatik satın alma, envanter raporlama ve yapay zeka destekli parça tahmini gibi araçlar, veriye dayalı envanter kararları vermenize ve fazla ve eksik stoğu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

 Üretim ve Bakım Verimliliğinizi Arttırın

Bir fabrikada üretim kaybı nedeniyle çok fazla zarar oluşabilir. Arıza süresi, bir varlığın onarılması veya incelenmesi gerektiğinde ortaya çıkar ve her zaman önlenebilir değildir. Ancak gereksiz onarımlar arıza süresini uzatır. Örneğin, teknisyen programları optimize edilmediğinde, gerekli olmadığında önleyici çalışma yapılır veya bakım zamanları üretimle koordine edilemez. Bunun sonucunda gereksiz bakımlar artar, üretim çıktıları azalır. Fiix, ise bakım sürelerini ve zamanlarını sizin için optimize ederek bakım ve üretim verimliliğinizi en üst düzeye çıkarır.

Veri Toplama ve Anlamlandırma

Bakım ölçümlerindeki eğilimleri bulmak, bakım ekiplerinin veri toplamasına ve kullanmasına olanak tanır. Bakım ölçümleri, eylemleri sayılara dönüştürür, böylece operasyonunuzdaki teknisyenlerin, varlıkların ve iş akışlarının performansını ölçebilirsiniz. Bu metrikler, daha iyi kararlar alabilmeniz ve operasyonunuzu iyileştirebilmeniz için neden ve sonuç arasında bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Ancak doğru araçlar, süreçler ve insanlar olmadan metrikleri takip edemezsiniz. CMMS yazılımı bu denklemde doğru araçtır. Rakamları yakalar ve zaman içindeki metrikleri takip eder, böylece performansınıza ilişkin uzun vadeli bir görüş elde edebilirsiniz. CMMS yazılımı ayrıca verileri analiz etmeyi ve geçmiş metriklere dayalı stratejilere ince ayar yapmayı kolaylaştırır.

Enerji Tasarrufu

Tüm dünyada artan enflasyon enerji maliyetleri üzerinde de ciddi bir baskı oluşturuyor. Enerji kullanımı artık üretici firmalar için rekabette büyük önem taşıyor. Reaktif bakım, envanter sorunlarına, yetersiz planlamaya, yeniden çalışmaya ve daha fazlasına yol açtığı için üretim tesislerinde önemli bir boşa harcanan enerji kaynağıdır. Bir CMMS, otomatikleştirilmiş iş emirleri ve daha kolay iş planlaması gibi araçlarla daha iyi bir önleyici bakım programı oluşturmaya yardımcı olarak bu sorunları çözebilir. Üstelik plansız duruşlar minimize olacağı için enerji maliyetleriniz önemli oranda azalacaktır.

Bir tesisteki her kişinin, bakımı tamamlamaktan ölçümleri izlemeye veya maliyetleri düşürmeye kadar bir hedefi vardır. Bakım yazılımının gerçek değeri, özelliklerinde değil, bu araçların verimsizlikleri ortadan kaldırmak için kullanılma biçiminde yatmaktadır. Bir CMMS, fırsat alanlarını belirlemenize ve tesisinizdeki yeteneği en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. Fiix, artan verimliliği ve daha fazlasını mümkün kılar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir