Blog

Makine Emniyetinde 4 Ana Trend

Makine emniyeti konusu son yıllarda birçok imalatçı için oldukça önemli bir hale geldi. Son kullanıcıların oldukça haklı bir şekilde emniyet konusundaki artan talepleri, uluslararası piyasaya açılmak isteyen kullanıcıların katı emniyet kurallarına uymak zorunda olması makine emniyetindeki bilinci arttırdı. Bu yazımızda makine emniyetindeki 4 ana trendi inceliyoruz.

1-Robot ve Corobot

Endüstriyel robotlar ve corobotlar giderek daha fazla fabrikada görev yapmaya başladı. Bununla birlikte bu robotlar emniyet açısından büyük önem ve risk teşkil ediyor. Robotlar ve cobot’lar işletmede yaygınlaştıkça, şirketlerin bu ekipman parçalarının düzgün bir şekilde entegre edilmesini ve ANSI / RIA R15.06-2012 uyarınca yeterince korunduğundan emin olmaları gerekir. Çevre korumaları, ışık perdeleri, basınca duyarlı güvenlik paspasları ve lazer tarayıcılar gibi koruma ekipmanlarının bir kombinasyonunu içeren makine emniyeti giderek yaygınlaşacak.

2-Lazer Alan Tarayıcılar

Abkant presler affetmeyen bir makine parçasıdır ve işyerinde ellerin ve parmakların kesilmesinin sık görülen bir nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışma; abkant pres kazalarında yılda ortalama 368 ampütasyon vakası olduğunu bize göstermektedir. Bariyer korumaları ve geri çekme tertibatlarından ışık perdelerine ve iki el aşağı / ayaklı cihazlara kadar çok sayıda abkant pres güvenlik seçeneği vardır.

1998 yılında ilk defa lazer alan tarayıcıların emniyet uygulamalarında kullanılması ile optik teknolojisi giderek yaygınlaştı.  Bugün de lazer alan tarayıcılar makine emniyetinde giderek yaygınlaşıyor. Lazer tarayıcılar operatörün tehlike noktasına çok yakın (15 mm) çalışmasına izin verir. Bu, döngü süresini artırarak ve operatör yaralanmalarını ve yorgunluğunu azaltarak abkant presin üretkenliğini önemli ölçüde artırır. Tarayıcı, flanş bükme, çekme gibi uygulamalar için veya aşırı boşluk veya susturma nedeniyle ışık perdesinin etkinliğinin azaldığı uygulamalar için en uygunudur.

3-IO-Link 

IO-link teknolojisi dijitalleşme ile birlikte üreticiler tarafından tercih edilmeye başlanan bir teknoloji oldu. Emniyet konseptlerinin verimliliğini artırmak ve bunları sistem kontrolüne entegre etmek için safety I / O modülleri yaygınlaşıyor. IO-Linkin parametreledirme imkanı, teşhis ve bakım sunması makine emniyet uygulamalarında hatayı ortadan kaldırıyor. Üstüne otomasyon ve safety uygulamalarını birbirine bağlamak için en kolay teknolojinin IO-Link olduğu söylememiz lazım.

4-Modülerleşme ve Kişiselleştirme

Tüm safety uygulamaları birbirinden farklıdır. Işık perdesi, emniyet rölesi, acil durdurma butonu ve daha birçok uygulama en temel safety uygulamalarının sadece bir kaçıdır. Ancak tüm bu uygulamaların entegre olarak birlikte çalışması, dahası ilerleyen dönemde modüler bir şekilde genişletilebilmesi makine kullanımı açısından önem taşır.  Rockwell Automation Guardmaster® 442G Çok Fonksiyonlu koruma ailesi, koruma kilitleme ve erişim kontrolünün benzersiz bir kombinasyonudur. Bu entegre koruma çözümü, koruma kapılarının daha yüksek bir tutma kuvveti, kapı yanlış hizalamasını korumak için daha büyük bir tolerans ve acil bir durumda korunan alandan çıkma aracı gerektirdiği tüm uygulamalar için idealdir. Operatör kontrollerinin seçimi ve diğer seçenekler, çeşitli uygulamaları karşılama esnekliği sunar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir