Blog

Röportaj | TİAD Sosyal Sorumluluk Projeleri Dosyası

Takım Tezgahları ve Üretim Teknolojileri Dergisinin Eylül-Ekim sayısına AB Market olarak biz de konuk olduk. Genel Müdür Yardımcımız sayın Atacan Şahin, sosyal sorumluluk projelerimizi ve bilginin gücünü gençlere nasıl aktardığımızı anlattı.

Mevcut sosyal sorumluluk projeniz nedir? Neyi hedeflemektedir?

Geçen yıl Ağustos ayında Tek Yetkili Distribütörlük (Limited Distributor) Anlaşması imzaladığımız Rockwell Automation Türkiye’nin desteği ile şu ana kadar üç okulda PLC Laboratuvarı kurduk; Tekirdağ Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Büyükçekmece Rosvita – Timur İmrağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Endüstriyel Otomasyon bölümü öğrencileri, bu sınıflarda Allen-Bradley Micro PLC ve HMI ürünleriyle hazırlanan demo setleri ile uygulamalı eğitim alıyor. Öğrenciler; yazılım, simülasyon, panel kullanımı ve PLC programlamayı öğreniyor.

Teknolojik desteğin yanı sıra; öğrenci ve eğitmen eğitimleri, deneyim paylaşımı, istihdam odaklı iş birliği de bu projelerin birer parçasını oluşturmaktadır.

Otomasyon alanındaki bilgi ve birikimimizi mesleki ve teknik liselerdeki öğrencilerle paylaşarak eğitime katkı sunmayı sürdürmek hedefimiz.

Bu projeyi doğuran gerekçelerden de bahsedebilir misiniz?

Ülke olarak Endüstri 4.0 konusunda henüz istediğimiz noktaya gelememiş olsak da; ciddi bir gelişim süreci içinde olduğumuzu görüyoruz. Özellikle gelecekte bu süreci şekillendirecek, bu yeni teknolojiyi geliştirebilecek ve kullanabilecek insan gücüne sahip olunmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Otomasyon sektöründe nitelikli çalışan istihdamının önemi giderek artıyor. Eğitimde uygulama kapasitesini artırmaya yönelik atılan her yeni adım, iş gücüne katkı noktasında çok önemli bir hale geldi. Biz de bu sorumluluğun bilincinde bir şirket olarak ‘bilginin gücünü gençlerle buluşturuyoruz’ mottosuyla hareket ediyor ve gençlerin mesleki eğitime destek oluyoruz.

Sosyal sorumluluk sizin için ne anlam ifade ediyor? Kurumunuzun bakış açısını anlatabilir misiniz?

Sosyal sorumluluk bizim için temel olarak topluma karşı sorumluluklarımızı yerine getirme çabası. En temel sorumluluğumuzun; en iyi bildiğimiz konu olan otomasyon alanında, mesleki eğitimin gelişimi, güçlendirilmesine katkı sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Bunu da uzun soluklu, sürdürülebilir bir süreç olarak planlıyoruz.

Sanayide sosyal sorumluluk projelerine firmaların bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk faaliyetleri ile kurumlar; sadakat, güven, bağlılık gibi soyut değerler kazanırlar. Soyut değerler kurumsal itibarı olumlu yönde etkileyip taçlandırırken, finansal değerler de itibarla eşgüdüm içerisinde yükselişe geçecektir.

Sanayide firmaların da sosyal sorumluluk projelerine bu açıdan baktığını düşünüyorum. Hedefimiz ülke olarak birlikte büyümeye devam etmenin yanı sıra, insana yatırım yaparak bu teknolojik gelişim sürecini gençlerimiz için fırsata çevirecek yeni alanlar yaratmak.

Derginin Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir