Blog

IO-Link Teknolojisi ile Üretim Maliyetlerinizi Düşürün

Son yıllarda artan dijitalleşme ile birlikte sensör ve aktüatörlerle haberleşme ve veri toplama çok önemli hale geldi. İşte bu noktada IO-Link bizlere birçok fırsat sunuyor. IO-Link sensör ve aktüatörlerle haberleşmemizi sağlayan, noktadan noktaya bir haberleşme protokolüdür. Bir  IO-Link master cihazı ile verileriniz fieldbus veya ethernet ağlarına  iletebilir ve bu veriler işlenerek daha akıllı bir otomasyon sistemi oluşturabilirsiniz. Bu noktada unutmamız gereken IO-Link bir fieldbus veri yolu sistemi değildir. Öte yandan  IO-Link bir açık standart olduğundan, cihazlar hemen hemen her türlü fieldbus veya otomasyon sistemine kolayca entegre edilir.

IO-Link’in Sunduğu Avantajlar  

1-Kablolama

IO-Link’in işletmeler için getirdiği temel fayda kablolama maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasıdır. IO-Link sayesinde analog sensörlere ihtiyaç kalmaz. Üstelik karmaşık kablolama işlemleri IO-Link sayesinde ortadan kalkar. Master-slave konfigrasyonu ile maliyetler azalır.

2-Veri İzleme

Veri alma ve izleme bugün üretim tesisleri için oldukça önemli. IO-Link üzerinden sensör verilerine ulaşarak bakım ve proses süreçlerini kolaylıkla yönetebilirsiniz. Örneğin sensör sıcaklık bilgisi, kirlilik bilgisi, anahtarlama bilgisi bakım ve değişim işlemlerini standart hale sokabilir, plansız duruşları ortadan kaldırabilirsiniz. IO-Link aynı zamanda tesisler için Kestirimci Bakım uygulamalarında esneklik sağlar.

3-Parametrelendirme

IO-Link sayesinde, cihaz parametrelerini okuyabilir ve değiştirebilir; böylece yapılandırma ve devreye alma işlemleri hiç olmadığı kadar gerçekleşebilir. Örneğin yurtdışına makina üretip, satıyorsunuz. IO-Linkli sensör sistemlerin parametrelerini  gerçekleştirmek ve yanlış kablolama önüne geçmek çoçuk oyuncağı.

4-Değişim Zamanı

Sensörlerin henüz bozulmadan doğru zamanda değiştirilmesi, üretimin durmaması için önemlidir. IO Link’de proses ve servis verilerinin aktarılması aynı anda gerçekleşir. Bu da sensörlerden alınan bu 2 veri karşında doğru zamanda sensör değişimi yapılmasını sağlar.

5-Dış Ortamlardan Etkilenmez

IO Link veri aktarımı bir 24 V sinyali ile gerçekleşir, bu nedenle harici faktörlerden etkilenmez. IO Link sensörleri standart M12 soketle bağlayabilirsiniz. Bu nedenle ekstra ekranlama ve topraklama ihtiyaç duymaz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir