Blog

Otomotiv Endüstrisini Değiştiren 3 Büyük Otomasyon Trendi

1-Corobotlar
Otomotiv üretim ve geliştirmelerinin büyük bir kısmı otomatikleştirilmiş olmakla birlikte, halen önemli bir insan bileşeni bulunmaktadır. Geleneksel olarak, robotlar her zaman insanların işlememesi gereken tekrarlayan, tehlikeli işler için kullanılmıştır. Günümüzün ileri teknolojileri sayesinde, robotlar artık ortak bir çaba içinde insan meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. Bu yeni makine türlerine işbirlikçi robotlar veya corobotlar denir. Geçmişteki endüstriyel robotlardan farklı olarak, işbirlikçi robotlar özellikle insanlar etrafında güvenli bir şekilde çalışmak için tasarlanmıştır.  İnsan işçilerle kazaları önlemek için, robotla insan temasına tepki veren ve fabrikadaki insanların yerini izleyen sensörler kurulur. Bu şekilde, kimse makineye çok yaklaşırsa, otomatik olarak kapanır. Dahası, bu işbirliği makinesinin gücü, hızı ve gücü, temas meydana geldiğinde ciddi yaralanmaya yol açmamak için sınırlıdır.

2-3D Baskı

3D baskı olarak da bilinen katkı üretimi, otomotiv alanında giderek yaygınlaşmaktadır. Bir zamanlar öncelikli olarak hobilere ve küçük projelere devredilen şey, şimdi tüm imalat şekillerinde gerekli daha büyük parçalar ve bileşenler oluşturmak için yükseltildi. Teknoloji, beton ve duvardan ahşaba kadar çeşitli yeni malzemelerle baskı yapmak için kullanılıyor.

Esasen aşağıdan yukarıya katmanlar halinde nesneler oluşturan 3D baskının doğası, araçların montajı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. RF gibi gelişmiş kaynak formları genellikle parçaları ve bileşenleri daha kalıcı olarak birleştirmek için kullanılır. Kaynak her zaman bir şekilde gerekli olacaktır, ancak 3D baskı karmaşık yapılarda buna olan ihtiyacı azaltır. Bunun anlamı, ortaya çıkan bileşenlerin ve parçaların aynı derecede güçlü, ancak daha kısa bir sürede yapılmış olmasıdır. Üstelik daha hızlı monte edilebilirler.

Otomotiv endüstrisinin, modern araçlar için çeşitli bileşenler yaratmaya ve geliştirmeye yardımcı olmak için teknolojinin potansiyelinden faydalanması şaşırtıcı değildir. 2015 Wohlers raporunda motorlu taşıtların o yıl için 3D baskı pazarının% 16,1’ini oluşturduğunu ifade ettiği gibi, bu durum yıllardır devam ediyor.  Teknoloji daha yetenekli, uygun maliyetli ve kolay ulaşılabilir hale geldikçe, otomotiv devleri arasında da 3D baskı yaygınlaşıyor.

3-Otonom Araçların Yükselişi Başladı

Otomasyon tüketiciler için de aynı oranda gerçekleşiyor, ancak fark, araçların kendilerinin otonom bir hale gelmesi. Kendi kendine sürüş ve tamamen otonom araçların önümüzdeki birkaç yıl içinde yollarda olması bekleniyor. Bazı tahminler, 2030’da satılan yeni araçların% 15’inin tamamen otonom olacağını iddia ediyor. Tabii ki, teknolojinin bu gerçekleşmeden çok önce optimize edilmesi ve mükemmelleştirilmesi gerekiyor. Düzenlemenin sadece yasal açıdan değil, aynı zamanda sigorta ve kullanıcı işlemleri için de yakalanması gerekmektedir.

Elektrikli araçlar da daha verimli ve çevreye duyarlı çözümlere doğru ilerledikçe daha da önem kazanmaktadır. Her geçen yıl daha yetenekli, daha uygulanabilir ve uygun maliyetli hale geliyorlar.

McKinsey, 2030’a kadar elektrikli araçların payının tüm yeni otomobil satışlarının% 10 ila% 50’si arasında değişebileceğini iddia ediyor. Bu oranların daha kentsel ve yoğun alanlarda daha yüksek olması beklenmektedir. Şehirler, daha katı emisyon kararlarına ve yeşile dönmeye yönelik daha fazla tüketici teşvikine sahip olma eğilimindedir.

Otomotiv Sektörü Gelişmeye Devam Ediyor

Otomasyon genel olarak otomotiv ve imalat alanlarında yeni bir şey değildir. Teknolojiler, en zor ve tekrarlayan görevlerin bazılarını hızlandırmaya, optimize etmeye ve halletmeye yardımcı olmak için onlarca yıldır var. Modern teknoloji de geliştikçe, otomotiv endüstrisi de gelişecek. Cobotlar, özellikle insan dokunuşu gerektiren süreçler olmak üzere birçok mevcut işlemi otomatikleştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca fabrikaları insan meslektaşlarına daha güvenli ve daha çekici hale getirebilirler. Şu anki manzaradaki işçilerin yerini alan gelişmiş robotik ve yapay zekanın yaygın olduğunu görüyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir