Blog

Robot Hücresi Nedir?

Robot hücreleri, üretim akışlarında inovasyon ve iyileştirme stratejileri düşünen birçok işletme için önemli bir konudur. Robotize edilmiş hücreler basit makineler gibi görünebilir, ancak aslında üretim akışlarını daha sorunsuz ve daha verimli hale getirmek için genellikle uyarlanmış karmaşık projeler ve oldukça gelişmiş teknik çözümler içerirler.
Öncelikle, “robotik hücre nedir” sorusuna bir tanımla cevap verelim: Robotik hücre bir veya daha fazla programlanabilen otomatik bir çalışma hücresi içinde düzenlenen bir dizi makinedir. Bu robotların amacı, üretim verimliliğini arttırmak,  basitleştirmek, hızlandırmak ve ürün kalitesini yüksek seviyelerde tekrarlanabilir bir şekilde elde etmektir.
Bu otomatik sistemler, çok yüksek derecede özerklik ile karakterize edilir. Robotların insan müdahalesi olmadan gece ve tatil vardiyalarını da karşılayabileceğini unutmayın. Yani robot hücreleri bir insana ihtiyaç duymadan üretimi sürdürebilirler.
Robotik hücreler, birçok üretim sektöründe farklı işlemleri otomatikleştirmek için kullanılır. Örneğin:
  • CNC tezgah bakımı
  • Montaj
  • Paletleme ve paketleme
  • Kaynak
  • Boyama, sprey
Yukarıda bahsedildiği gibi, bu tür robotik otomasyon herhangi bir endüstriyel alanda (otomotiv, havacılık, tekstil, ilaç, gıda vb.) uygulama bulur. Görev ne olursa olsun çıktı kesin ve güvenilirdir.
Robotik hücreler yüksek verimli sistemler olmanın yanı sıra son derece esnektir. Üretim prosesleriniz değişse dahi yalnızca robotları yeniden programlamanız gerekir ve büyük yapısal değişiklikler yapmanız gerekmez. Ayrıca, şirketin bir prosesten diğerine geçmesi gerekiyorsa, robot hücreleri çok hızlı ve verimli bir şekilde dönüştürülebilir.
Robot Hücrelerinin Kolları Robotlar 
Robot hücreleri, önceden ayarlanmış bir işlemi (örneğin bir freze makinesi veya bir torna) gerçekleştiren ve özel robotların eklenebileceği bir veya daha fazla mevcut makineden oluşabilir. Tersine, bir veya daha fazla mevcut robotu kullanmak ve yeni satın alınan diğer makineleri eklemek mümkündür. Bir robot birden fazla montaj hattını bile yönelebilir. Sistem entegratörü, operatörler için güvenli kalırken alanı optimize eden bir robot hücresi oluşturmak için en uygun tasarımı oluşturmaktan sorumludur.
Bir robotik hücreye entegre edilebilen farklı endüstriyel robot türleri vardır. Genellikle işlenen nesnelere, mevcut alana, işleme türüne, uygulandıkları makinelere ve istenen performans türüne göre seçilirler.
Aşağıdaki robotları endüstriyel otomasyonlarımıza entegre edebilirsiniz:
Antropomorfik robotlar: En yaygın entegre robot türüdür. Altı derecelik özgürlüğü, yüksek esnekliği ve ağır nesneleri kaldırabilme yeteneği sayesinde, uzun mesafeli proseslerde bile karmaşık işlemleri gerçekleştirebilir.
SCARA robot: Hızlıdır, ancak serbestlik dereceleri sınırlıdır. Yalnızca hafif nesnelerle çalışabilir.
Delta robot: Kendine özgü şekli ve etkileyici hızı nedeniyle “örümcek” olarak da adlandırılır. Esas olarak hafif nesneleri işler ve yalnızca kısa mesafeli alma ve yerleştirme işlemlerini gerçekleştirebilir.
Cobot’lar: Bunlar işbirlikçi robotlardır. Bazen iki “kol” ile donatılabilirler ve ayrıca insan operatörlere yakın çalışabilirler. Güvenli robot-insan işbirliği için tasarlanmışlardır, koruma bariyerlerinin kullanılmasını gerektirmezler.

Örnek Video

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir