Blog

Üretim Hattınızın Verimsiz Olmasının 5 Nedeni

Üretim verimsizliği, başarılı olan bir şirketi dahi  israf ve masrafları biriktirerek kötü günler geçirmesine neden olabilir.  Bu özellikle enerji, malzeme ve maliyet şeklindeki israfın bir şirketin gelirini olumsuz etkileyebileceği üretim hatları için geçerlidir. Üretim verimsizliğini ve en yüksek üretim verimliliğine nasıl ulaşılacağını anlamak, üreticilerin kendi alanlarında rekabetçi kalmalarına yardımcı olacaktır. Bu yazımızda, üretim hatlarınızdaki düşük verimliliğin nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

En yüksek üretim verimliliği veya üretken verimlilik, bir şirketin kaynaklarını israf etmeden veya başka bir malın üretim seviyesini düşürmeden maksimum miktarda bir mal üretmesidir. Üretim verimsizliği, kaynakların israf edilmesi veya üretim seviyelerinin potansiyellerinden daha düşük olmasıdır. Bununla birlikte, her şirket üretim süreçlerini iyileştirmek için benzer yönergeler kullanabilir. Verimsiz üretim hatlarının nedenlerini iyi anlamak şirketin üretim süreçlerinin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak karmaşık bir iş olabilir. Verimsiz üretim hatlarının yaygın nedenlerine gelin birlikte bakalım.

1-Makine Performansı ve Kalitesi

Endüstriyel robotların ve üretim ekipmanlarının olabildiğince verimli çalışabilmesi için en iyi durumda olması gerekir. Sıkı bir bakım programı tutmak, makine kalitesini ve performansını korumanın en kolay yoludur. Ekipmanınızın yavaşlamaya başladığını veya gerekenden daha fazla enerji kullandığını fark ederseniz, yenileme için plana alın. Ekipmanınızı yenilemek, eski parçaları değiştirerek ve gresi, tozu ve diğer parçacıkları temizleyerek ömrünü uzatacaktır. Yenileme ve tamir etmekten daha uygun maliyetliyse ekipmanı da değiştirebilirsiniz. 

2-Çalışan Farkındalığı

Çalışanlarınız, işletmenizin verimlilik seviyelerinde büyük bir fark yaratabilir. İşlerine bağlı hisseden ve işin gerekli bir parçası gibi hisseden eğitimli çalışanların, ellerinden gelenin en iyisini yapmak ve çalışma ortamlarını iyileştirmek için motive olma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle verimlilik konusunda tesisler için çalışanları hem sıkı bir eğitime tabi tutmalı hem de bu konuda hakkında cesaretlendirici adımlar atmalıdır. Çünkü verimlilik aslında bir kurum kültürüdür.

3-Ürün Kalitesi

Düşük ürün kalitesi, üretim hattınızı verimsiz hale getirebilir. Düşük kaliteli hammaddelerin kullanılması yalnızca daha fazla atık oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda  ürün standartlarını karşılamayan ürünler yaratabilir. Daha da kötüsü, düşük kaliteli son ürünler müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilir ve bu da şirketinizin itibarını zedeleyebilir.

Prototipleme ile ürün tasarımını optimize edebilir ve en iyi son ürün için yüksek kaliteli malzemeler kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, malzeme israfı ve potansiyel müşteri kaybı olasılığını azaltacaktır. Prototip oluşturmanın ucuz bir yolu, parçaları ve prototipleri israf etmeden hızla üretebilen bir 3D yazıcılardır.

4-Üretimdeki Boşluklar

Üretim sürecinizdeki gizli program boşlukları, makinelerin çalışma potansiyeli olduğunda üretim verimsizliğine neden olabilir. Planlanan kesinti süresinin saatlik kullanımı ve bakımı azaltmak gibi avantajları vardır, ancak genel olarak arıza süreleri üreticiler için maliyetli olabilir. Özellike demir çelik metal gibi anlık kesintilerin büyük maliyetlere neden olduğu şirketlerde, kesinti maliyetlerinden tasarruf etmek ve üretim verimliliğini artırmak için iyi üretim programı şarttır.

5-Sürdürülebilirlikteki Eksikler

Son olarak, sürdürülemez bir fabrika, üretim sürecinin her aşamasında atık oluşturur. Sürdürülebilir üretim yöntemlerini kullanmak yalnızca çevreye fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üretim verimliliğinizi artıracak ve zaman içinde önemli maliyet tasarrufları sağlayacaktır. Sürdürülebilirliğe dahil olmak için kaizen veya 5S gibi yalın üretim uygulamaları için hemen yatırım yapmaya başlamalısınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir