Blog

Proses Otomasyonu Sürdürülebilir Bir Geleceği Nasıl Mümkün Kılıyor?

Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm ve esnek üretim gibi üç temel trend, otomasyonun geleceğini şekillendiriyor. Yeni blog serimizde, bu trendleri daha detaylı bir şekilde inceleyecek ve endüstrilerin nasıl dönüştüğünü tartışacağız. Son iki yılda, katılımcıların %95’inden fazlası sürdürülebilirlik ve Çevresel, Sosyal ve Yönetim (ESG) politikalarının bazı şekillerde uygulandığını belirtti. Düzenlemeler, değer zinciri şirketlerini operasyonlarında sürdürülebilirlik ve ESG’yi ele almaya zorluyor. Akıllı teknoloji çözümleri bu konuda yardımcı olabilir.

Sürdürülebilirlik İçin Entegrasyonlu Proses ve Enerji Yönetimi

Şirketler ESG politikalarını belirlerken, şirketlerin işletmelerinin büyüyen akıllı cihaz ve ağ ihtiyaçlarına katkıda bulunan gelişmiş verilere olan endüstri genelinde bir talep bulunmaktadır. Enerji tüketimi manzarasını bilmek, enerji yol haritasına yönelik ilk adımdır. FactoryTalk Energy Manager gibi akıllı ve entegrasyonlu teknoloji çözümleri bu konuda yardımcı olabilir. Bu çözüm, enerji kullanımına görünürlük sağlar, enerji tasarrufu için fırsatları belirler ve enerji kullanımı konusunda raporlar oluştururken operasyonların düzenlemelere uyum sağlamasına yardımcı olur.

Daha sonra, düzenleyici ve iş gereksinimlerini ele alan çözümler benimsemek gerekmektedir. Sanayi kuruluşlarının rekabetçi olmaları ve çalışanlarını uzun süre elde tutabilmeleri için, fabrika zeminindeki işlem kontrolü ile güç arasındaki ayrımı ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Bu kesin ayrım, işlem ve güç arasındaki ayrım, esnek, veriye dayalı ve kullanımı kolay entegre donanım, yazılım ve ağlarla değiştirilmelidir. PlantPAx, hem işlem hem de güç uygulamalarını kontrol etmek ve izlemek için kullanılan bir otomasyon sistemidir. Birleşik işlem ve güç kontrollerinin ekonomik faydaları önemlidir ve artan üretim, artan enerji tasarrufu ve azalan işletme maliyetleri aracılığıyla elde edilir. İşletmelerin birleşik işlem ve güç kontrollerinden faydalanmasına yardımcı olmak için birçok organizasyon, yeni birleşik sistemleri özelleştirmek, performansı izlemek ve koordine etmek ve çıktıyı maksimize etmek için kullanılabilecek IT, OT ve IIoT çözümleri geliştirmektedir.

İlginizi Çekebilir:7 Adımda OEE Değerinizi Arttırın

Ek olarak, otomasyonun maaşları azaltma yeteneği, organizasyonların sürdürülebilirlik girişimleri için kalite veya bütünlükten ödün vermeden alt çizgiyi artırmasına olanak tanır. Green Enterprise, PlantPAx DCS’yi stratejilerinde kullanarak atıkların %80’ini azaltabilir. Basitçe söylemek gerekirse, otomasyon endüstriyel ölçekte net sıfır hedeflerine ulaşmanın güçlü bir yolunu açar.

İşgücü Sürdürülebilirliği ve Gelecek İçin Etkinlik

Dünya değişti ve proses endüstrileri de değişti. Nitelikli işgücü – ve her türlü işgücü – küresel olarak hala zor elde edilmektedir. İşgücü sürdürülebilirliği ve gelecek için etkinlik, herhangi bir prosesin başarısı için önemlidir. İşletmeler tesislerinde operasyonel direnç için çaba gösterirken, işgücü sürdürülebilirliğini anlamak hiç olmadığı kadar etkilidir.

İşgücü sürdürülebilirliği ile ilgili bir yol, teknolojiyi kullanarak operasyonları otomatikleştirmek ve basitleştirmek ve insanları, prosesleri ve çevreyi güvende ve verimli tutmaktır. Bu, çalışanların daha stratejik ve katma değerli faaliyetlere odaklanmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda nitelikli çalışanları çekmeye ve elde tutmaya ve hatta yeni nesil işgücünün diğer seçenekler yerine fabrika katında çalışmayı tercih etmelerine yardımcı olabilir.

Proses endüstrilerindeki son olaylar, en yüksek güvenlik standartlarını korumanın önemini vurgulamıştır. Bu olaylar, önemli bir güvenlik olayının potansiyel işçi, çevre ve iş sonuçlarına dikkat çekmiştir. Etkili ve geleceğe uygun göç stratejisi, işletmelerimizin ESG politikalarını desteklemek için anahtardır.

Sürdürülebilirlik ve Siber Güvenlik İlişkisi

Sürdürülebilirlik yönetişimi, bir şirketin kaynaklarını uygun bir şekilde yönetmek için politika ve prosedürlerin uygulanmasının önemini vurgular. Bu, kritik altyapının ve hassas verilerin siber tehditlere karşı güvenliğini sağlamayı içerir. Endüstriyel Otomasyon ve Kontrol Sistemlerini kurumsal düzeydeki sistemlerle entegre etmek, daha iyi görünürlük ve işbirliğini sağlar ve verimlilik, üretim ve karlılığı artırır. Ancak, daha fazla bağlantı aynı zamanda kontrol sistemlerini ek siber güvenlik risklerine maruz bırakır.

Endüstriyel otomasyonunun dünya lideri olan Rockwell Automation, tüm endüstrilerdeki tüm boyutlardaki organizasyonların endüstriyel sistemlerini güvence altına almanın nasıl yapılacağını bilmektedir. Özel in-house siber bilgi birikimi ile dünya standartlarında ortaklıkların gücünü birleştirerek OT siber güvenlik konusunda eşsiz yetenek sunuyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğunuzu mümkün kılabilecek PlantPAx hakkında daha fazla bilgi almak için bize başvurun.

Otomasyon, sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılan önemli bir araçtır. Entegrasyonlu proses ve enerji yönetimi, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olurken maliyet tasarrufu ve verimlilik artışı sağlar. İşgücü sürdürülebilirliği, işletmelerin operasyonel dirençlerini artırmak ve nitelikli çalışanları çekmek için önemlidir. Siber güvenlik ise sürdürülebilirlik yönetişiminin bir parçası olarak kritik öneme sahiptir. Rockwell Automation’ın PlantPAx çözümü, bu faktörleri bir araya getiren ve organizasyonların sürdürülebilirlik yolculuğuna rehberlik eden bir platformdur. Sizin için doğru çözümü bulmak için AB Market ile iletişime geçin ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etme yolculuğunuza adım atın.

Bonus

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir