Blog

SCADA Sisteminizi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SCADA, geniş bir alana yayılan tesisleri tek merkezden yönetmemizi sağlayan sistemler bütünüdür.  Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir tanımdır. Türkçe’ye “Merkezi Kontrol ve Veri Toplama” olarak çevrilmektedir. SCADA sistemi tek bir merkezden yönetilebileceği gibi ağ bağlantıları yardımıyla birden çok cihazdan da yönetilebilmektedir. Masaüstü bilgisayar, telefon, tabletlerle erişim sağlanabilmektedir. Bu yazımızda bir SCADA sistemi satın almadan önce dikkat etmeniz gereken maddeleri sıraladık.

İlginizi Çekebilir: Enerji Depolama Sistemleri

SCADA Sistemleri Neden Kullanılır?

SCADA sistemleri sayesinde çok büyük alanlara yayılmış sistemler tek bir merkezden kontrol edilebilir ve gerektiğinde hızlıca müdahale yapılabilir. Bu bazen bir endüstriyel tesis bazen bir şehrin su arıtma sistemi olabilir.

SCADA sistemleri, operatörlere üretim süreçleri ve ekipman durumları hakkında genel bir bakış sağlamak için ağ bağlantılı cihazlardan ve sensörlerden veri toplar ve işler. SCADA, farklı endüstrilerde benzer amaçlarla kullanılsa da, her SCADA sistemi aynı değildir. Sistem işlevleri, arayüz tasarımı ve donanım entegrasyonlarının tümü, amaçlanan uygulamaya ve kullanılan programlama yazılımına göre farklılık gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Rockwell Automation FactoryTalk

Her Şeyden Önce Uyumluluk

Bir SCADA sistemi seçerken göz önünde bulundurulması gereken ana hususlardan biri, mevcut kontrol donanımınız veya PLC’lerinizle uyumluluğudur. Uyumluluk sorunları tipik olarak, OPC UA gibi modern haberleşme protokollerini desteklemeyen eski kontrol donanımları kullanıldığında ortaya çıkar. Benzer şekilde, her bir donanım parçası farklı haberleşme protokollerine sahip olabileceğinden, farklı yaşlardaki ve üreticilerdeki kontrol donanımıyla entegrasyonda zorluklar ortaya çıkarabilir. Yeni ve pahalı kontrol donanımı satın almak yerine, bu zorlukların üstesinden gelmenin en basit yolu, yaştan bağımsız olarak herhangi bir üreticinin donanımıyla çalışmasını sağlamak için çok çeşitli yerel sürücüler sunan bir SCADA sistemi seçmektir.

Alternatif olarak, tesisiniz tek bir üreticiden daha modern kontrol donanımıyla çalışıyorsa, doğru SCADA sistemini seçmek çok daha kolay hale gelir ve en fazla özelliği, güvenliği ve gelecekte genişletilebilirliği sunan SCADA sistemini seçebilir.

SCADA sisteminizi seçerken dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilmektedir.

  • Kullanım kolaylığı ve güvenliği: SCADA sisteminiz kolay ve kullanıcı dostu olmalıdır.
  • Uyumluluk: Windows 7 ve Windows CE sistemleri ile uyumlu çalışmalıdır. Daha da önemlisi sizin sisteminizle olan uyumudur.
  • Haberleşme destekleri: SCADA yazılım siteminde sürücüler ve özellikleri bilinmelidir. OPC HDA, OPC UA, OPC DA, OPC xi desteği bulunması önemli noktalardan biridir.
  • Destek üniteleri: SCADA yazılımı için alacağınız mühendislik desteği çok önemlidir. Sorunların çözümü için güçlü destek sistemi gerekmektedir.
  • Fiyatlar: Scada fiyatlarında, rapor, çoklu dil desteği, trend, reçete, alarm gibi ekstra modüllerin varlığının fiyatlar üzerinde farklılık yaratacaktır. Tüm ekstra modül fiyatları sorularak bilgi sahibi olunmalıdır. Alarm teknik özelliği, öncelik tanımlama, SMS, mail gönderi özellikleri sorulmalıdır.
  • Genişleyebilirlik: Mevcut kullanımda ihtiyacınızı tam olarak karşılayabilen özellik zamanla destek gerektirebilecektir. Bu noktada eklenti yapabilme olanağı bulunup bulunmadığı bilinmelidir.
  • Mobil desteğinin bulunması: En önemli maddelerden biri mobil desteğidir. Bu sistem size uzaktan erişimle pek çok sorunu çözebilme olanağı verecektir.
  • Raporlama özelliği: Standart SQL Access veri tabanı desteği araştırılmalıdır. Bu sizin proses veri işleme durumunda çok işinize yarayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir