Blog

Işık Perdeleri ve Kullanım Alanları

Işık perdesi, ışık algılayıcısı fotosellerinden oluşturulmuş bir cihazdır. Zıt bir şekilde konumlandırılan bu perdeler kızılötesi bir alan yaratır. Bu alana giren yabancı bir etki olduğu anda fiziksel bir değişim algılanır ve perdeler uyarı sinyali verir. Dolayısı ile bu uyarı sayesinde de iş ile işçi güvenliği daha kolay sağlanmış olur. Bilindiği üzere ışık perdesi tehlikeli makinelerin kullanımına ihtiyacın olduğu işlerde hayati derecede bir öneme sahiptir. Personeller çalışmaya devam ederlerken alıcı ve verileri arasındaki kesinti cihazın direkt olarak durmasını sağlar. Bu sayede can ve mal kayıplarının da önüne geçilmiş olunur.

 Işık Perdesi Nasıl Çalışır?

Işık perdesi iki modülden oluşur. Bu iki modülden biri alıcı, diğeri ise vericidir. İki modülün arasına bir ışık ya da bir cisim girdiği zaman sensör bariyerleri devreye girer. Ardından da bu bilgi sisteme gönderilir ve sensör bağlantısı mekanik ve elektriksel olarak ikiye ayrılır. Elektriksel bağlantı renk kodlaması ile mekanik bağlantı da vida ve aparat sisteme bağlanır. Işık perdesinin daha basit bir şekilde çalışma prensibini de anlatmak mümkündür. Eğer ışık perdesi bir kesintiye uğrarsa tüm elektrik işlemleri otomatik olarak durur. Sonrasında tekrar ışık perdesine sahip olan cihazın çalışması için kesintiye sebep olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir.

Işık Perdesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Firmalardaki olası can ve mal kayıplarının önüne geçmek için kullanılan avantajlı bir önlem mekanizmasıdır. Bu nedenle de akla gelebilecek her imalat alanında ışık perdesi sıklıkla kullanılır.  Pres makineleri ile kesme makinelerinin kullanıldığı çalışma yerleri ışık perdesine en çok ihtiyaç duyan iş sahalarıdır. Burada alınmış olan önlem sayesinde insanın bilgi ve dahili dışında gelişen müdahalelerin ve ayrıca tüm olumsuz sonuçların önüne geçilmiş olur. Işık perdesi ayrıca lojistik sektöründe ya da robotik uygulamalarda tercih edilir. Mekanizma ile kolilerin yanlış, fazla ya da eksik dizilmesi önlenir veya hatlardan akan cisimlerin hacim ölçümleri gerçekleşir.

Işık Perdesinin Önemi Nedir?

Işık perdesi, risk faktörü olan alanların tümünde kullanılabilir. Bu alanlarda ışık perdesinin kullanılması ile büyük bir avantaj sağlanır. Hem işin hem de işçinin güvenliğini sağlamak büyük ölçüde ışık perdesi sayesinde mümkündür. Şirketler hem çalışanlarını, hem makine ve robotlarını hem de işlerini korurlar. Bu sayede daha esnek ve daha özgür bir çalışma yapısı ortaya çıkar.

Işık perdesi operatör yorgunluğunu ve maliyeti de azaltmaktadır. Işık perdesi risk faktörü olan tüm çalışma yerlerinde riskleri önlemek için kullanılır. Işık perdesi sayesinde eğer yabancı bir madde bu alan girerse sensörler devreye girer ve zararlar önlenir.

OEMler için Işık Perdesi

Büyük ekipman ve makinelerin üretimi sırasında güvenli ancak üretken bir çalışma ortamı yaratmak zor olabilir. Bu zorluklardan bazılarını çözmek için presler/abkant presler, ahşap kesme/kereste fabrikası ve robotik kaynak/döner tablalar gibi işlemlere ışık perdeleri uygulanabilir. Azaltılmış çözünürlükle, malzemenin üretimi durdurmadan sürekli olarak makineye beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak, akıllı varlık algılama, koruma alanından düşen küçük malzeme nedeniyle durmaları önlemenin pratik bir yoludur.

Hat Sonu Paketleme

Streç sarıcı, paletleyici ve robotik alma/yerleştirme işlemlerini tamamlarken ışık perdeleri iyi bir seçenektir. Çoğu zaman, güvenlik ve otomasyon birbirine karşı çalışır, ancak güvenlik ışık perdesi ile nesnelerin tehlikeli bölgeye girip çıkmasına izin verirken personeli dışarıda tutan susturma işlevi sayesinde üretimi  kesintisiz. Kolay kurulum ve devreye alma ile hat sonu paketleme tesisleri kısa sürede güvenli bir şekilde devreye alınabilir ve çalıştırılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir