Blog

Servo Sürücü Seçiminde Önemli Faktörler

Hareket kontrollerini sağlamada etkili olan servo sürücüler bir tür mekanik güçtür. Hız, pozisyon veya tork değerlerine göre çalışma prensibine sahiptir. Elde edilen veriler doğrultusunda gelişmiş bir servo sürücü modeli sistemin azami performansla çalışmasını sağlar. Servo sürücü seçiminde sadece satın alımda değil değerlendirme aşamasında da birçok faktör dikkate alınmalıdır. Bunlar model özelliklerine göre olan başlıca faktörler olarak bulunur. Yani modelin güç faktörü, sahip olması gereken çalışma modları, form ve boyut faktörü ve merkezi kontrol ve dağıtılmış kontrol özellikli servo sürücüleri seçime göre değerlendirilecek başlıca faktörlerdir.

 Tüm Faktörleri Dikkate Alarak Seçim Yapmak

Servo sürücülerde doğru parametreler daha seçici olmanızı sağlayacak önemli bir konudur. Uygulamanız için doğru kararı verirken doğru parametre verilerinden faydalanmalısınız. Diğer yandan farklı servo sürücüleri de incelemenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir: Mikro PLCler ve Avantajları

Tüm faktörleri karşılayan bir seçim yapmış olmanız aramadan en verimli sonucu almanızı sağlayacaktır. Alternatif seçenekleri de belirleyebilirsiniz ancak temelde ihtiyacınız olan; Yeterli güce sahip, farklı çalışma modları bulunan ve analog/dijital özellikli parça etkili kararı vermenizde yardımcı olacaktır.

 Güç Faktörü

Servo sürücü seçiminde güç aralığı en önemli faktördür. Yeterince güçlü olmayan sürücü eşleştirdiğiniz motoru döndüremez, ona gerekli torku sağlayamaz. Motorunuz ve uygulamanıza göre gereksinimleri karşılayabilen hız/tork tanımlanması gerekir. Bunu karşılayan güç aralığında servo sürücü doğru bir karar olacaktır. Ama güç aralığı burada mutlaka dikkat etmeniz gereken bir detaydır.

Eğer eşleştirilecek motora göre fazla güçlü sürücü seçerseniz motorunuzu yakabilir. Bazı hassas kontroller için de fazla güçlü sürücü seçimleri önerilmez. Sürücü teknik olarak motor derecesini karşılamaya yetebilir ama fazla güçlü bir sürücü alt derecede çalışsa dahi soruna neden olabilir. Bu yüzden güç faktörü önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Üretim Hatlarında Simülasyon

 Servo Sürücünün Sahip Olması Gereken Çalışma Modları

Yaygın çalışma modları hız, pozisyon veya tork modudur. Genellikle çalışma prensibi üç moda bağlıdır. Uygulama maksadına göre bazı modları kapalı tutmanızda sakınca olmayabilir ama genelinde belirli bir tork bulunmaktadır. Hız veya pozisyona ihtiyaç duymadığınız durumlarda muhtemelen tork modu yeterli olacaktır.

Mobil robotik veya konveyör sistemlerde sabit performans değerleri için pozisyon veya hız modu gerekir. Genellikle bunun için dijital servo sürücüler önerilir. Çünkü hemen hemen her dijital servo sürücüde bu modlar mevcuttur. Hız modunda çalışan sürücülerse geri besleme cihazı kullanır. Bu, motora hedef hız karşılanmadığında ekstra güç sağlar. Yani servo sürücülerde çalışma modları uygulama için oldukça önemli bir konudur.

 Form Faktörü

Genellikle servo sürücüde önemli olan konu, sürücünün sahip olması gereken çalışma modları ve gücüdür. Bu yüzden form faktörü önemli bir faktör olarak değerlendirilmez. Sebebiyse teknik açıdan aslında uygulamayı etkilememesidir ama yapılan uygulamaya göre form ve boyut faktörü önem kazanabilir. Yani taşınabilir cihazlar gibi bir uygulama ile sürücünün eşleşmesi gerekiyorsa form faktörü önemli olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir