Blog

Mikro PLCler ve Avantajları

Bir PLC veya programlanabilir mantık denetleyicisi, temelde yalnızca bir programı çalıştıran ve aynı programı sonsuz bir döngü gibi sürekli olarak tekrar tekrar çalıştıracak bir bilgisayardır. Bu kontrolörler tipik olarak tüm montaj hatlarını, büyük ve küçük makineleri kontrol etmek için kullanılır – gerçekten, çoğu endüstriyel otomasyon bir tür PLC kullanır. Bir mikro PLC, tam boyutlu bir PLC’ye benzer ancak genellikle daha küçük bir bellek kapasitesine ve gömülü giriş ve çıkışlara (I/O) sahiptir. Son birkaç yılda, PLC üreticileri mikro PLC’ler geliştirmeye başladı ve uygulamalarda mikro PLCler yaygınlaşmaya başladı.

Allen-Bradley Mikro 800 Serisi

Mikro PLC’ler, daha büyük aile PLC’lerinin yapabildiği otomasyonun aynısını yapabilir; projeniz için doğru sürümü almanız yeterlidir. Tipik I/O sayıları dikkate alınmalıdır ve kontrol edilecek hareketin özelliği ürün seçiminde bir diğer önemli etmendir. Bazı sistemler yalnızca değişken frekanslı sürücü (VFD) bağlantısına izin verir ve bazıları sınırlı sayıda eksenle servo sürücü bağlantısına izin verir.

Allen-Bradley Micro 800 PLC ailesi otomasyon projeleriniz için üst seviyede kompaktlık sunarken, kolay programlanabilmesi ve genişletilebilir I/O yapısı ile hızlı ve ekonomik bir çözüm sunar.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli özellik, operatörlerin makineyle nasıl arayüz oluşturacağıdır (yani, insan-makine arayüzü veya HMI). Çoğu mikro PLC, standart HMI’lara bağlanamaz, ancak çoğu, arayüz oluşturacak bir mikro HMI ürünü sunar.

I/O, hareket ve donanıma dayalı olarak mikro PLC ve HMI’nızı seçtikten sonra, veri depolamayı düşünmeniz gerekir. Üretime dair önemli verileri saklamanız gerekiyorsa veya çok sayıda kalıcı değişkeniniz varsa, bellek kısıtlamaları bir sorun olacaktır. Daha büyük makineler veya otomasyon projeleri büyük miktarda kod gerektirecektir; bu bir mikro PLC ile ilgili bir sorun olabilir. Bazı mikro PLC’ler, üretim verilerini depolamak için USB bağlantı noktalarından veya mikro SD bağlantı noktalarından yararlanır, ancak değişken verileri saklamaz, bu nedenle ayrıntılı yazıları okuyun ve mikro PLC’nizin sınırlamalarını öğrenmeyi ihmal etmeyin. Mikro PLC’ler, otomasyon projeleri için uygun maliyetli harika bir çözümdür, ancak sınırlamaları vardır.

Micro800 PLC kompakt bir yapıda minimum kablolama gereksinimi ile akıllı bir kontrol çözümü sunar. Merdiven Diyagramı, Fonksiyon Blogu Şeması ve Structured Text ile programlanabilir. Hazır bloklar ile dilerseniz programlama süresini en aza indirebilirsiniz.

Mikro PLClerin Avantajları

Bugün piyasadaki birçok farklı PLC ile, artık her duruma uyan tek bir çözüme ihtiyaç yok. Mikro PLC pazarı, daha büyük PLC ailesi kadar hızlı bir program tarama süresine izin veren bileşenleri kullanır ve birçok farklı haberleşme protokolünü destekler.

Bununla birlikte devasa işlemcilere sahip ürünler yerine, her biri büyük bir makinenin küçük bir bölümünü çalıştıran, birbiriyle haberleşebilen birden çok küçük PLC tercih edilebilir. Tüm bu özellikler ve düşük maliyetle mikro PLC pazarı daha da yaygın gelecektir.

Allen-Bradley Mikro 800 PLC Serisi

-Uygun fiyatlı ve pratik çözüm

-Genişleyebilir modüler yapı

-Ethernet/IP desteği

-Hazır hareket fonksiyonları, kolay ve hızlı devreye alma

-Kablolama maliyetlerinden tasarruf

-USB programlama bağlantı noktası ve yalıtılmamış seri bağlantı noktası

-Panelview 800 ile kolayca görselleştirin

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir