Blog

Ethernet IP  Nedir?

1990’ların sonlarında geliştirilen ve 2000’in başlarında piyasaya sürülen EtherNet/IP (Ethernet Endüstriyel Protokolü), bir ağdaki cihazları bir dizi nesne olarak tanımlayan bir uygulama katmanı protokolüdür. EtherNet/IP, bir açık uygulama katmanı protokolü olan ortak endüstriyel protokol (CIP) altında çalışan birkaç ağ protokolünden biridir. Bu protokol daha yakın zamanda, fabrika katındaki cihazlar arasında güvenli iletişim sağlayan CIP Security’yi içerecek şekilde genişletildi. Her biri protokol için belirli bir hizmet gerçekleştiren CIP Safety, CIP Energy, CIP Sync ve CIP Motion’ı içeren başka CIP uzantıları da vardır.

EtherNet/IP, Ethernet ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de protokol olsa da, farklı şekillerde çalışırlar.

 Ethernet Ip Nedir?

İlk zamanlarda ethernet, maliyetleri göz önünde bulundurulduğu takdir de çok fazla tercih edilen bir teknoloji olmaktan uzak bulunmaktaydı. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve fiyatların düşmesi arasında doğru bir ilişki bulunmaktadır.

Ethernet/IP geleneksel kullanımdan çok da bağımsızlaşmadan teknolojiyi kullanmaya devam etmektedir. TCP, IP gibi sıklıkla kullanılan yazılımlar da bu kapsama dahil edilmektedir. Bilgisayar kullanımının belirli standartlara sahip olduğunu söylemek mümkündür. Ethernet de buna bağlı olarak bir takım protokollere sahiptir.

Ethernet, aslında temel anlamı göz önünde bulundurulduğu zaman Ortak Endüstriyel Protokol’ün standartlara uygun hale getirilmesi veya uyarlanmasını ifade etmektedir. Endüstri de sıklıkla kullanılmakta olduğunu da söylemek mümkündür. Ethernet Endüstriyel Protokolü manasına gelmekte olan ve veri aktarımı için kullanılmakta olan bir iletişim türü olarak ifade edilmektedir.

Ethernet, ortak bazı protokoller üzerinde bulunması sebebiyle bir ok alanda işlevsellik sağlamaktadır. Ethernet protokollerinin sağladığı bir takım avantajlar bulunmaktadır. Sağlanan avantajlar ise; çalıştırılmasının, büyütülmesinin, bakımının ve geliştirilmesinin daha kolay olması olarak ifade edilebilir. Girdi- Çıktı gibi aygıtlara erişim sağlamak için de sıklıkla tercih edilen bir alt yapı olarak son zamanlarda kendisinden sıklıkla söz ettirmektedir. Zaman geçtikçe kabul edilmeye başladığını söylemek de mümkündür.

EtherNet/IP en fazla tercih edilen uygulama katmanı protokolü olarak da bilinmektedir. EtherNet/IP aynı zamanda belgelenebilir bir standarda sahip olarak ifade edilebilir. Standart olarak bulunan bilgisayar teknolojilerinin sağlam bir temele dayandırılması hedeflenmektedir. EtherNet/IP ağı üzerinde bulunan tüm verilerin aynı ağ üzerinde bulunmasına bağlı olarak ulaşım sağlamak kolaylaşmaktadır.

Çoklu cihaz bağlantılarının gerekli olduğu durumlarda EtherNet/IP oldukça fazla tercih edilen bir seçenek olarak sunulmaktadır. Verinin; UDP, TCP gibi paketlerde kolay bir şekilde organize olmasını sağlayan bir yapıda bulunmaktadır. Her aygıtın sahip olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin en temelleri ise kimlik, TCP ve Router olarak sıralanabilir. Düşük maliyetli bir çözüm üretmesi sebebiyle tercih edilebilir olduğunu söylemek de mümkündür.

Ethernet IP’nin Avantajları

  • Uyumluluk

EtherNet/IP, geleneksel Ethernet kullanan ortak protokoller ve taşıma cihazlarıyla uyumludur ve uygulamayı kolaylaştırır.

  • Standart

Ethernet, cihazların QoS’ye dayalı EtherNet/IP test laboratuvarları tarafından sertifikalandırılmasının gerekli olduğu noktada, sertifikalandırılabilir standart haline gelmiştir.

  • Evrensel Kullanım

Hemen hemen her endüstri bir dereceye kadar EtherNet/IP kullanmıştır, bu nedenle evrenselliği onu bir protokol haline getirir.

  • Destek

EtherNet/IP on yıllardır piyasada olduğundan,  sonsuz sayıda araç ve eğitim sayesinde karşılaştığınız sorunları kolayca çözebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir