Blog

Endüstriyel Firewall Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde endüstriyel alanda kullanılan firewall seçimi yaparken pek çok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Endüstriyel kontrol sistemlerinin temelinde endüstriyel kontrol ağları yer almaktadır. Özellikle elektrik, petrol, doğalgaz, ulaşım ve su dağıtım sistemlerinde endüstriyel kontrol ağlarına gereksinim duyulur. Dirençli ve sağlam yapıdaki kontrol ağları sayesinde sistemdeki istenmeyen trafik daha verimli bir şekilde tespit edilecektir. Endüstriyel alanda ağ güvenliğinin sağlanması için de fiziksel izolasyonu yapılmış olan endüstriyel kontrol ağlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Endüstriyel alanda firewall yani güvenlik duvarı iç ve dış trafiği denetlemeyi sağlarken, siber saldırılara karşı sistemimizi koruyacaktır.

 Endüstriyel Firewall Seçimi 

Dünya genelinde endüstriyel otomasyon sistemleri ve kontrol sistemleri gelişiyor. Otomasyon sistemlerine ise çok fazla tehdit ortaya çıkmaktadır. Eksik güvenlik nedeni ile ortaya çıkan bu tehditleri önlemek için endüstriyel firewall ihtiyacı doğar. Genellikle eski tip ağlar dışarıdan gelen ağ saldırıları ve kötü müdahalelere daha zayıf kalabilir. Güvenlik ihlali oluştuğunda ise eski tip ağlar, dış korsanlar ve kötü yazılımlar güvenlik duvarını aşabilirler. Endüstriyel alanda kullanılan kontrol sistemlerinde ağ güvenliğinin tehdit edilmemelidir. O nedenle ağ güvenliğini tehdit etmeyen çözümler de üretilmelidir. Ayrıca etkili savunmaya yönelik doğru çözümün de oluşturulması gerekilir.

 Endüstriyel Firewall Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde endüstriyel firewall seçimi yapılırken pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Kontrol sistemlerinde yaşanan sorunların çözülmesi ve savunmaya yönelik karşı önlemlerin alınması için etkili bir çalışma gerekir. Endüstriyel firewall konusunda önem taşıyan ekipmanın korunması için işletim bölgeleri, cihaz hücreleri ve otomasyon ağlarına dikkat edilmelidir. Otomasyon ağlarındaki güvenlik çemberini genişletmek için derinlemesine bir savunma yaklaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca mutlaka doğru endüstriyel ağ güvenliği donanımı da seçilmelidir. Güvenli ağlar oluşturulurken risklere bakılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Siber Güvenlik

Endüstriyel ağlarda siber güvenlik sağlamalıdır. Kullanılacak söz konusu alanlar için doğru firewall türleri seçilmelidir. İyi bir firewall ağ topolojilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Bu ağ ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ise iki ayrı filtreleme seçeneğine ihtiyaç duyulur. Yönlendirme modunun ise şeffaf olması gerekir. Yönlendirilmiş firewall L3 noduna benzer çalışır. Ayrıca yönlendirilmiş firewall mantık bazlı bir ara yüze sahip olan ağları da korumaktadır. Yönlendirilmiş firewall çeşitleri genellikle fabrika gibi çeşitli kurumsal ağlarda kullanılır. Ayrıca IP sürecine de katılım sağlar. Yönlendirilmiş bir firewall kurulumu için mutlaka ağ yapılandırmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde yönlendirilmiş firewall çeşitlerinin yanı sıra şeffaf firewall çeşitleri de bulunur. Kritik cihaz ve donanımların korunması için şeffaf bir firewall kullanılabilir. Şeffaf firewall olarak adlandırılan kontrol ağı tek bir alt ağ dahilinde gerçekleşmesi ile bilinmektedir. Yönlendirme süresinde ise şeffaf ağlar yer almamaktadır. Şeffaf firewall çeşitleri IP alt ağlarının da mutlaka yeniden yapılandırılmasını gerektirmeden rahat bir şekilde kurulur. Firewall çeşitleri yüksek sıcaklık ve titreşim gibi zorlu koşullara karşı dayanıklı olmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir