Blog

Güç Kaynağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde güç kaynakları elektrik ve otomasyon sistemleri için kritik bir önem taşımaktadır. Uzun ömürlü ve kesintisiz bir otomasyon sistemi için güç kaynaklarının doğru seçilmesi gerekir. Sistemdeki iyi bir güç kaynağı stabil olarak çalışmalıdır. Güç kaynağının sistemin çalışma performansını olumsuz etkilememesi sürdürülebilir bir üretim için gereklidir. Makina ve otomasyon panolarındaki arızalarda güç kaynaklarının payı hiç de az değildir. Bu nedenle bir projede güç kaynağı kullanmadan önce proje şartları gözden geçirilmeli, her projenin kendine ait özel durumları olabileceği unutulmamalı ve güç kaynağı değerleri kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: HMI Panel Seçimi

 Doğru Güç Kaynağı Nasıl Seçilmelidir?

Makine ve otomasyon sistemleri için güç kaynağı seçilirken öncelikle gerilim değerine bakılır.  Özellikle enerji dağıtımında meydana gelen her türlü dengesizlik öncelikle güç kaynağını etkiler. Güç kaynağı seçilirken gerilim giriş aralıklarının geniş olmasına dikkat edilmelidir. Güç kaynaklarının çalışma sıcaklıkları da çok önemlidir. Bazı durumlarda pano içerisindeki güç kaynağı çalıştığı sırada sıcaklık değeri +70 derecelere kadar ulaşabilir. Panoda oluşan nem ve sıcaklık güç kaynaklarını etkileyen en önemli faktörlerdir. O nedenle çeşitli projeler için güç kaynağı seçerken bu değerler dikkatlice incelenmelidir.

 Güç Kaynağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güç kaynağı seçimleri yapılırken nasıl ve hangi koşullarda çalıştığına dikkat edilmelidir. Zor koşullarda çalışma sergileyen sistemler için doğru güç kaynağı edinmek çok önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda Allen-Bradley güç kaynakları zorlu koşullar için ilk tercihtir. Güç kaynağı alınırken de yüksek akımlara dayanıklı ürünler tercih edilmelidir. Giriş geriliminde esneklik olması gerekirken güç kaynağının çıkış geriliminde de kararlı olması çok önem taşımaktadır. Güç kaynağı gerektiğinde demeraj diye bilinen kalkış akımını karşılayabilmelidir.

 Güç Kaynağı Seçiminde Sormamız Gereken Sorular

-Giriş ve çıkış gerilim aralıkları nelerdir ve hangi çıkış akımı gereklidir?
-Güç kaynağının kullanılacağı alanda yer sorunu var mı?
-Beslenilecek sistem ne kadar kritik öneme sahip?
-Hangi düzenlemelere uyulması gerekiyor? (Endüstriyel, demiryolu veya tıbbi)
-Uygulama hangi çevre koşullarında kullanılacak?
-Tüm devre ve uygulama ne kadar güvenilir olmalıdır?

Güç kaynaklarının doğru çalışmasında en önemli unsurlardan bir tanesi de frekans olarak bilinmektedir. Şebeke frekansında bulunan değişmeler güç kaynağını etkileyebilir. Herhangi bir problem yaşanmaması için de seçilen güç kaynağının geniş çalışma frekansına sahip olması gerekmektedir. Uluslararası projelerde kullanılacak olan güç kaynakları seçilirken de dikkat edilmesi gerekir. Avrupa ve Amerika’da şebeke farklılıkları olduğu için güç kaynağı seçimi de ona göre yapılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir