Blog

EtherNet/IP Endüstriyel Haberleşmede Bir Devrim!

Ethernet teknolojilerinin kullanımı endüstriyel otomasyondaki hemen hemen her uygulamaya nüfuz etmektedir. Genelleştirilmiş Ethernet haberleşme bağlantısı, bir ofis ağına benzer şekilde birden fazla bükülmüş telden oluşan kablolar aracılığıyla veri aktarımına izin verir. EtherNet/IP, üretim uygulamalarına yönelik özel bilgileri iletmek için standart Ethernet veri aktarımı çerçevesini kullanan bir haberleşme protokolüdür. EtherNet/IP, Open Device Vendor Association (ODVA) tarafından desteklenen endüstriyel Ethernet protokolüdür ve tam tesis veri haberleşmesi için birçok kuruluşun standardı haline gelmektedir.

Birçok endüstriyel tesis, otomasyon faaliyetlerinin çoğunu yürütmek için Programlanabilir Mantık Denetleyicilerine (PLC’ler) güvenmektedir. 1960’larda piyasaya sürülmesinden bu yana, PLC’ler tüm uygulamaların yeteneklerinde ve alanında devrim yaratmıştır. Plastik, Yiyecek ve İçecek, Altyapı, Petrol ve Gaz, İlaç ve Elektronik dahil olmak üzere tüm endüstriler, bir kaynaktan diğerine sinyal aktarımı ortak kavramına dayanmaktadır. Geçmişte çoğu endüstriyel tesis, cihaz kontrolünü iletmek için 4-20 mA veya frekans çıkışlarına güveniyordu. Bu uygulamanın işlevselliği kanıtlanmış olsa da, tek yönlü sinyalin basitliği büyük bir dezavantajdır. Ethernet ağları ise endüstrilere karmaşık süreç kontrolü ve izleme engellerini aşma yeteneği ve araçları sağlar. Malzeme akış ölçümü, ac sürücüler, yüksek hassasiyetli teraziler ve safety kontrol modülleri, EtherNet/IP iletişimini kullanarak daha çeşitli ve kullanıcı dostu modellere dönüşme eğiliminde olan ve günümüzde kullanılan araçlardan sadece birkaçıdır.

İlginizi Çekebilir: Kurumsal Varlık Yönetimi

Örneğin, bir gösterge akış hızını, aktarılan toplam sıvıyı veya anlık akış hızını okuyacak şekilde yapılandırılabilir. Tek yönlü 4-20mA sinyal çıkışının sınırları nedeniyle, birçok indikatör daha önce bu okumalardan yalnızca birini raporlayabiliyordu. Ancak göstergeler bir EtherNet/IP modülü ile donatıldığında, akışkanın yoğunluğu ve sıcaklığı ile birlikte proses akış bilgilerini de raporlayabilmektedir. Buna ek olarak, bazı sayaçlar, sayacın doğru ve spesifikasyonlar dahilinde çalıştığını doğrulayan tanılama sağlayabilir.

Değişken frekanslı sürücüler (VFD’ler), sağlanan gücün frekansını ve voltajını değiştirerek bir motorun hızını değiştirme yeteneği sağlar. Bazı sürücüler çıkabilecekleri farklı hızların sayısıyla sınırlıyken, EtherNet/IP gömülü sürücüler ortak bir 0-60Hz frekansında sonsuz sayıda hız sağlama yeteneğine sahiptir. Tüm sürücüler, ölçüm, kurulum, frekans ayarları, tanılama, hatalar ve süreç ekranını içerebilen bir dizi belirli parametre üzerinde çalışır. EtherNet/IP tabanlı VFD’ler bu parametrelerin çoğuna bir ağ üzerinden uzaktan erişilmesini sağlar. Tam yük amperleri, tork değerleri, enerji kullanımı ve referans hız, Ethernet iletişimleri sayesinde izlenebilen değerli bilgilerdir.

Endüstriyel kantarlar, ağırlığı izlemek için yük hücrelerini kullanır. Yük hücresi, gerilmiş kuvveti ölçülebilir bir elektrik çıkışına çeviren ve daha sonra bir gösterge tarafından anlamlı bir ağırlık ölçüsüne çevrilen benzersiz bir dönüştürücü türüdür. Birçok gösterge, ağırlığın ana göstergesi olarak hizmet verir ve kalibrasyon ve gürültü filtreleme için araçlar sağlar. EtherNet/IP gömülü kantar göstergeleri bir adım daha ileri giderek göstergenin ve kantarın uzaktan izlenmesi, kalibrasyonu ve kurulumu için olanak sağlar. Sonlandırılan yapılandırma dosyası daha sonra bir üniteden diğerine aktarılabilir.

EtherNet/IP cihazlarının bir diğer büyük avantajı da kurulum söz konusu olduğunda ortaya çıkıyor. Önceden 10-15 kablo gerektiren kurulumlar artık her cihazdan tek bir blendajlı kablo ile değiştirilebilir. Birçok Ethernet gömülü ekipman üreticisi, bir cihazın işlevini yöneten yapılandırma dosyasını kaydetme ve dışa aktarma olanağı da sağlar. Bu yapılandırma dosyası daha sonra herhangi bir özdeş birime dağıtılabilir. Bunun Ethernet gömülü ekipmanla donatılmış bir endüstriyel tesis için anlamı, bir cihaz arızalandığında tahakkuk eden kesinti süresinin genellikle büyük ölçüde azalmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Limit Switch Nedir?

Standart sürekli Cat5e Ethernet kablosunun yaklaşık 100 metrelik etkili bir menzile sahip olduğu unutulmamalıdır. Bir kablo bu sınıra ulaşmadan önce, sinyalin bir anahtar tarafından tekrarlanması gerekecektir. Fiber optik bağlantı üzerinden bilgi aktarmak ve EtherNet/IP protokolünü kullanmaya devam etmek için bir ağa adaptörler de eklenebilir.

EtherNet/IP, dünya çapında kullanılan önde gelen endüstriyel Ethernet ağlarından biridir. Bugün kullanılan herhangi bir tüketici ürününe bakın, büyük olasılıkla onu yapmak için bir EtherNet/IP cihazı kullanılmıştır. Birçok avantajı nedeniyle, EtherNet/IP kullanımı endüstriyel otomasyonun verimliliğini ve potansiyelini artırmaya devam edecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir