Blog

OEE Toplam Ekipman Etkinliği Nedir?

OEE (Genel Ekipman Verimliliği), gerçekten verimli olan planlı üretim süresinin yüzdesini tanımlayan bir “en iyi uygulamalar” metriğidir. % 100’lük bir OEE puanı mükemmel üretimi temsil eder. OEE sayesinde firmalar, kesinti süresi olmadan mümkün olduğunca hızlı ve iyi parçalar üretmeyi amaçlar.

OEE, temel olarak hem bir kıyaslama hem de bir referans olarak yararlıdır:

  • Bir referans olarak, belirli bir üretim varlığının performansını endüstri standartlarıyla, benzer şirket içi varlıklarla karşılaştırmak veya aynı varlık üzerinde çalışan farklı vardiyaların sonuçlarını karşılaştırmak için kullanılabilir.
  • Temel olarak, belirli bir üretim varlığından gelen hatalı üretimleri ortadan kaldırmadaki zaman içindeki ilerlemeyi izlemek için kullanılabilir.

OEE Nasıl Hesaplanır?

OEE= Kullanılabilir Zaman (Availibility) x Verimlilik (Productivity) x Kalite (Quality)

Kullanabilirlik

Kullanılabilirlik, planlı üretimi durduran bir nedeni (genellikle birkaç dakika) izlemenin mantıklı olduğu kadar uzun süre durduran tüm olayları dikkate alır.

Kullanılabilirlik, Çalışma Süresinin Planlanan Üretim Süresine oranı olarak hesaplanır:

  • Kullanılabilirlik = Çalışma Süresi / Planlanan Üretim Süresi

Çalışma Süresi basitçe Planlanan Üretim Süresi daha az Durma Süresidir; burada Durma Süresi, üretim sürecinin çalışması amaçlanan ancak Planlanmamış Duraklar (örn. Arızalar) veya Planlanan Duraklar (örneğin, Değişimler) nedeniyle olmadığı tüm zaman olarak tanımlanır.

Çalışma Süresi = Planlanan Üretim Süresi – Durma Zamanı

Verimlilik

Performans/Verimlilik, Net Çalışma Süresinin Çalışma Süresine oranıdır. Şu şekilde hesaplanır:

Performans = (İdeal Çevrim Süresi × Toplam Sayım) / Çalışma Süresi

İdeal Çevrim Süresi, prosesinizin optimum koşullarda elde edebileceği en hızlı döngü süresidir. Bu nedenle, Toplam Sayım ile çarpıldığında sonuç Net Çalışma Süresi’dir (parçaları üretmek için mümkün olan en hızlı zaman).

Oran zamanın tersi olduğundan, Performans ayrıca şu şekilde hesaplanabilir:

  • Performans = (Toplam Sayım / Çalışma Süresi) / İdeal Çalışma Hızı

Kalite

Kalite, yeniden işleme ihtiyacı olan parçalar da dahil olmak üzere kalite standartlarını karşılamayan üretilmiş parçaları dikkate alır. Unutmayın, OEE Kalitesi İlk Geçiş Verimine benzer, çünkü İyi Parçaları, yeniden işleme gerek kalmadan ilk kez üretim sürecinden başarıyla geçen parçalar olarak tanımlar.

Kalite şu şekilde hesaplanır:

  • Kalite = İyi Sayım / Toplam Sayım

Bu, Tam Üretken Sürenin (yalnızca Durma Süresi olmadan mümkün olan en hızlı şekilde üretilen İyi Parçalar) Net Çalışma Süresi’ne (durma süresi olmadan mümkün olduğunca hızlı üretilen tüm parçalar) oranı ile aynıdır.

OEE Skorları Nasıl Değerlendirilir?

  • % 100 OEE puanı mükemmel üretimdir. Durma süresi olmadan  mümkün olduğunca hızlı ve iyi parçalar üretilir.
  • % 85 OEE puanı,  üreticiler için dünya standartlarında kabul edilir. Birçok şirket için uygun bir uzun vadeli hedeftir.
  • % 60’lık bir OEE puanı, ayrı üreticiler için oldukça tipiktir, ancak iyileştirilmesi gereken önemli alanlar olduğunu gösterir.
  • % 40’lık bir OEE puanı, üretim performanslarını izlemeye ve geliştirmeye başlayan imalat şirketleri için hiç de nadir değildir. Bu düşük bir skordur ve çoğu durumda basit önlemler ile kolayca geliştirilebilir (örneğin durma zamanı nedenlerini takip ederek ve en büyük kesinti kaynaklarını tek tek ele alarak).

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir