Blog

Endüstride AR Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik – Augmented Reality (AR) teknolojisi, temeli 1960’a dayanan ancak geçtiğimiz yıllarda popülerlik kazanan, fiziksel dünyaya ait öğeler ile bilgisayar kaynaklı sanal unsurların (konum, grafik, ses, video, 3B modeller vb.) birleşimi sonucu ortaya çıkan ve gerçek zamanlı bir etkileşim sağlayan bir deneyim türüdür. Örneğin, anlık olarak, bulunduğunuz ortamın haritalandırılıp, içerisine sanal nesneler yerleştirerek mimari bir ortam elde edebilirsiniz.

Üretim süreçleri endüstriyel tesislerin belki de en önemli noktasını oluşturuyor. Bu sürecin belki de binlerce adımdan oluştuğunu düşünürsek olası bir hata ve problem ciddi manada bir maliyet ortaya çıkartabilir. Yukarıda da bahsettiğim örnekte olduğu gibi AR teknolojilerini üretim sürecimize dahil ettiğimiz zaman çalışanlara, ulaşması gerektiği doğru bilgiyi anlık olarak sağlayabileceğimiz için hataları minimuma indirerek verimlilik konusunda büyük bir adım atmış olacağız. Aynı zamanda gerçekleşmesi muhtemel problemlerin (makine arızası, sağlık problemleri, iş kaybı vb.) de önüne geçebiliyor olacağız. Bu sayede aksamalardan minimum şekilde etkilenen ve sürekli devam eden bir üretim sürecine sahip olacağız.

Endüstride AR Uygulamaları

AR-Ge ve Ür-Ge Çalışmaları

Ar-Ge ve Ür-ge çalışmalarında sıklıkla kullanılan simülasyon süreçlerini daha hızlı ve kolay hale getirmenin bir yolu da AR uygulamasıdır. 3D sanal modeller oluşturarak, prototip oluşturma maliyetlerinden kurtulabilir, çok daha farklı versiyonları deneme şansı bulabilirsiniz.

Bakım ve Montaj İşlemleri

Fabrikalarda teknik ekipler artırılmış gerçeklik kullanarak bakım süreçlerini daha optimize bir hale getirebilirler. Örneğin akıllı gözlüklerle bakım ekipleri daha önce hiç bakım hizmeti vermediği bir cihaz için yönergeli AR modunda takip edebilir. Ya da yurtdışına bir makine gönderdiniz, fakat montaj işlemleri için sizin desteğine ihtiyaç duyuluyor. Artırılmış gerçeklik ile uzaktan makineye bağlanarak gerekli montaj işlemleri için yardımda bulunabilirsiniz.

Lojistik Uygulamaları

Endüstride lojistik ve bilhassa paketleme süreçlerinin optimize edilmesi büyük önem taşır. Artırılmış gerçeklik sayesinde, talimatlar anlık olarak görüntülenebilir ve ekipler depoda hangi noktaya gitmeleri gerektiği, hangi ürünün nerede olduğunu kolayca görebilirler. Yine anlık stok takibi AR uygulamaları ile gerçekleştirebilir.

Etkileşim ve Eğitim

Endüstriyel faaliyetlerde eğitim, seminer gibi organizasyonların deneyimini arttırmak için AR harika bir fırsat. Dünya’nın bir ucundaki müşteri adayınıza Artırılmış gerçeklikle ve sanal katılımcılarla harika bir şekilde ürün deneyimi yaşatabilir, zamandan ve ulaşım masraflarından tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir