Blog

Enerji Analizörü ve Verimli Enerji Tüketimi

Enerji analizörleri, büyük ve küçük ekipman tarafından kullanılan gücün tüm yönleri daha büyük bir sorun haline geldiğinden, elektrik ve elektronik endüstrilerinde giderek daha önemli hale gelen ölçüm cihazlarıdır.  Enerji analizörleri, güç elektroniği, invertörler, motorlar ve sürücüler, aydınlatma, ev aletleri, ofis ekipmanları, güç kaynakları, endüstriyel makineler ve daha fazlasını test etmeyi içeren uygulamalar için elektrik gücünü ölçmek için kullanılır.

Enerji Analözörünün Özellikleri Nelerdir?

Enerji analizörleri için birçok uygulamaya bakıldığında, modern tiplerin genellikle veri kaydı yetenekleri vardır. Genellikle, daha sonraki bir tarihte indirilmek üzere verileri bir sistemde saklayabilirler – bazı güç analizörlerindeki ekranlar oldukça büyük olabilir ve çok ayrıntılı veriler sağlayabilir. Ayrıca verileri genellikle Ethernet veya USB aracılığıyla bir bilgisayarla iletmek de normal olarak mümkündür, böylece daha fazla analiz yapılabilir. Enerji analizörü ile;

1- Üç faz gerilim ve tek fazlı gerilim,

2- Rms akım değeri,

3- Reaktif ve aktif güç değeri,

4- Harmonik ve demand bozulma değerlerini ölçebilmektedir.

Türkiye’de elektriğin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için kaliteli bir otomasyon sistemine ihtiyaç vardır. Kaliteli otomasyon sistemi oluşturulduktan sonra elektrik kullanımı gerçekleştirilmelidir. Enerji sisteminde meydana gelen bütün problemler bu sistem sayesinde anında tespit edilebilir. Sistemde meydana gelen eksilmeler ve artışlar enerji otomasyon sistemi sayesinde sorunsuz bir şekilde belirlenebilir.

Enerji Analizörü Neden Kullanılır?

Elektrik kullanımını olumsuz etkileyen etkenler kullanıcı için problem oluşturabilir. Ceza veya yüksek fatura gibi sorunlar elektrik akımının sağlıklı kullanılamayışından kaynaklanır. Enerji analizörü bu gibi sorunların önüne geçmek için özel tasarlanmıştır ve enerji tüketimini en kaliteli seviyeye çıkarmaktadır.

Enerji Analizörü Kullanım Alanları Nelerdir?

Cihaz arızasına neden olan elektrik akım yükselmeleri ve alçalmaları enerji analizörü sayesinde tespit edilebilir. Bu cihaz elektrik akımındaki değerleri hafızasına kaydeder ve ölçüm işlemini düzenli bir şekilde gerçekleştirir. Ofis, hastane, AVM, lojistik merkezleri gibi ticari binaların yanında, üretim tesislerinde enerji analizörleri yaygın bir şekilde kullanılır.

Enerji Analizörünün Avantajları

Enerji kontrolü ve enerjinin verimli kullanımı her zaman için zordur. Zaman kaybının yanı sıra enerjinin verimli kullanımınını da ortadan kalkmaktadır.  Enerji analizörü;

1- Ölçme ve izleme işlemleri sayesinde enerjinin verimli kullanımını sağlar.

2- Enerji kontrol işlemi ile meydana gelen zaman kaybını ortadan kaldırır.

3- Enerjinin gizli tüketimi tespit eder.

4- Enerji tasarrufu sağlar.

Enerjinin verimli bir şekilde kullanımını sağlayan enerji analizörü işletmeler için ve fabrikalar için enerji tüketimini pratik bir hale getirir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir