Blog

Soft Starter Nedir?

Soft starter, tipik bir AC elektrik motoruna eklenebilen ve motorun farklı bir başlatma yöntemi kullanmasına olanak tanıyan bir üründür. Bu ürünün amacı, bir motorun tipik çalıştırma aşaması sırasında motora uygulanan fazla gerilimi ideal seviyelere getirmektedir.

Bunu başarmak için yumuşak yol verici, motora uygulanan gerilimi yavaş yavaş ve kademeli olarak uygular. Bu, potansiyel olarak motora ve bir bütün olarak makineye zarar verebilecek ani ve şiddetli bir güç patlaması yerine gücün düzgün bir şekilde hızlanmasını sağlar.

Çoğu tipik başlatma, motora aynı anda bir elektrik akımı akışı içerirken, yumuşak başlatma, düzgün ve sabit bir doğrusal güç eğimi sunar. Bu, motorun devrelerindeki genel aşınmayı ve yıpranmayı azaltarak, çabuk kırılma olasılığı daha düşük olan daha sağlıklı bir genel makine ile sonuçlanır. Seçtiğiniz belirli yumuşak yolverici modeline bağlı olarak, bazıları başlangıç gerilimini ve motor tamamen çalıştırılana kadar geçen süreyi ayarlama özelliğine sahiptir.

Soft Starter Nasıl Çalışır?

Esasen, yumuşak yolverici, motor devrelerinden geçen gerilim miktarını kontrol ederek çalışır. Bunu motordaki torku sınırlayarak yapar. Bu da kontrollü başlatıcının gerilimi düşürmesine ve akımın düzgün bir şekilde ilerlemesine izin vermek için gerilimi düşürmeyi kademeli olarak durdurmasına izin verir. Buna ek olarak, bazı yumuşak yolverici modelleri katı hal teknolojisini kullanabilir. Bu cihazlar, motordan geçmesine izin verilen elektrik akımı miktarını kontrol etmenin başka bir yoludur. Bu, kontrollü başlatıcının daha hassas kontrol seviyelerine izin vermek için akımı üç ayrı farklı aşamada kontrol etmesini sağlar.

Birçok elektrikli yumuşak yolverici aynı zamanda, motor çalışmaya başlarken voltajı daha yönetilebilir bir miktarla sınırlamak için bir dizi silikon kontrollü doğrultucu (SCR) veya tristör kullanır. Bu SCR’lerin, akımın akmasına izin verdikleri bir AÇIK durumu ve elektrik akımını kontrol edip sınırladıkları bir KAPALI durumu vardır. Makinenizi açtığınızda, bu SCR’ler devreye girer, voltajı sınırlar ve ardından makine tam güce ulaştığında gevşer. Bu, motorun ısısını düşük tutar ve genel gerilimi azaltır.

Elektrikli kontrollü başlatıcılar, olası bir yumuşak başlatma çözümünün bir örneği olsa da, mevcut tek çözüm değildir. Elektrik akımına daha az, fiziksel, mekanik çözümlere daha çok dayanan mekanik seçenekler de vardır.

Yumuşak Yolvericiler için Bazı Ortak Uygulamalar Nelerdir?

Artık soft starterin ne olduğu, nasıl çalıştığı ve ne için kullanıldığı konusunda biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, bir sonraki mantıklı soru şudur: Ne zaman yumuşak bir başlangıca ihtiyacım var? Her motor için mi ihtiyacınız var? Sadece bazı makineleriniz için mi gerekli, yoksa sahip olduğunuz her motora yumuşak yolverici seçeneği mi kurmalısınız?

İlk cevap, hiçbir motorun kesinlikle yumuşak yolvericiye ihtiyaç duymamasıdır. Her motor onlarsız idare edebilir. Bu, onları kurmak için aşırı baskı hissetmemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, bir yumuşak yolvericinin takılmasından büyük fayda sağlayacak çok sayıda motor vardır ve bazı motorlar diğerlerinden daha fazla fayda sağlayacaktır. Bunun nedeni, bazı motorların, başlatma evreleri sırasında aşırı miktarda elektrik akımı nedeniyle bozulmaya ve yıpranmaya daha yatkın olmasıdır. Başlangıç ​​sürecini kolaylaştırmak için yumuşak yolvericilerin yaygın olarak kullanıldığı yerlerden sadece birkaçı:

1. Pompa Uygulamaları

Çeşitli pompa uygulamalarında, güç dalgalanmaları riski vardır. Bir yumuşak yolverici takarak ve kademeli bir ilerlemeyle motora elektrik akımı besleyerek, bu risk büyük ölçüde azaltılır.

2. Konveyör Bantları

Konveyör bantlarda ani bir başlatmanın sorunlara neden olması her zaman mümkündür. Kayış sarsılabilir ve hizası bozulabilir. Konvansiyonel başlatma ayrıca kayışın tahrik bileşenlerine gereksiz stres katar. Bir yumuşak yolverici takarak, kayış daha yavaş çalışmaya başlayacak ve kayışın düzgün bir şekilde yolda kalma şansı daha yüksek olacaktır.

3. Fanlar ve Benzer Sistemler

Kayış tahrikli sistemlerde, potansiyel problemler, konveyör bantlarda ortaya çıkan problemlere benzer. Ani ve sarsıntılı başlangıç, kayışın kayma riski altında olduğu anlamına gelir. Yumuşak başlatma bu sorunu düzeltir.

Soft Starterin Kullanım Avantajları

1. Azaltılmış Enerji Kullanımı

Makinelerinizin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını azaltmak her zaman ideal bir hedeftir. Sadece bir yumuşak yolvericinin buna katkıda bulunması mantıklıdır. Geleneksel bir başlatma ile motor, maksimum miktarda enerji harcamaya hemen başlar ve motorun çalıştığı süre boyunca bunu yapmaya devam eder.

2. Düşük Güç Dalgalanma Riski

Motoru çalıştırmak için maksimum voltaj derhal motorunuza geldiğinde, devrelerin aşırı yüklenmesi ve motorunuzda bir güç dalgalanması yaşama olasılığı her zaman vardır. Yumuşak bir başlangıç, güç dalgalanmalarına karşı mükemmel bir koruyucu önlemdir. Tüm gücün bir kerede devrelere atılması yerine, voltaj kademeli olarak yükselir.

3. Ayarlanabilir Hızlanma Süresi

Her yumuşak başlangıç ​​bu seçenekle donatılmamıştır, ancak bazıları vardır ve önemli bir avantaj sağlar. Bu seçenekle, motorunuzun güç vermek için ne kadar zaman harcamasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Örneğin, motorunuzun veya makinenizin güç dalgalanmalarına eğilimli olduğunu veya eski ve yıpranmış olduğunu biliyorsanız, açılması biraz zaman alacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Öte yandan, makinenizin sağlam ve güvenilir olduğunu biliyorsanız, açılmasının daha kısa sürmesine izin verebilirsiniz. Her iki durumda da, bu esneklik ve özelleştirilebilirlik çok büyük bir avantajdır.

4. Saat Başına Olası Başlatma Potansiyeli Artışı

Bir motorun geleneksel olarak çalıştırılması için çok fazla enerji gerekir. Bu, makineye bağlı olarak, belirli bir saat içinde aşırı sayıda gücü açmayabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, yumuşak bir başlatma ile, motorunuz her açıldığında daha az enerji harcar, bu da daha sık çalıştırılabileceği anlamına gelir.

5. Azaltılmış Aşırı Isınma Riski

Geleneksel bir başlatma ile ilişkili büyük enerji dalgalanması bazen motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu aşırı ısınma zararsız olabilir, ancak motorun geçici olarak kapanmasına ve hatta motorda kalıcı hasara neden olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir