Blog

5G Teknolojisi Endüstriye Neler Getirecek?

Teknolojik gelişmeler paralelinde haberleşme alanında da gelişmeler olmasını sağlamıştır. Yıllar içerisinde haberleşme alanında yeni nesil yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin sembolik olarak isimlendirilmesi ise “Generation” kelimesinden gelen “G” ile ifade edilmiştir.

1G, 2G, 3G, 4G ve son olarak gündemimizdeki 5G ile her yeni nesilde haberleşme teknolojileri üzerine olduğu durumdan çok daha fazlasını koyarak ilerlemiştir. Yaklaşık 8-9 senedir ülkemizde de kullanmakta olduğumuz 4G teknolojisi hızlı bağlantı, veri aktarımı gibi avantajlar sağlamaktadır. Ancak günümüzde yavaş yavaş geride bırakmakta olduğumuz 4G teknolojisinin yerine 5G teknolojisini konuşmaktayız. 5G ile birlikte öngörülen hızlara ve kaliteye ulaşabilirsek 4G’den 20 kat daha hızlı ve stabil bir bağlantıya sahip olacağız.

Bu gelişmelerden yakından etkilenen sektörlerden birisi de kuşkusuz ki Nesnelerin İnterneti (IoT) sektörü olacaktır. 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte 2020 yılının sonunda yaklaşık olarak 50 milyar cihazın internete bağlı olacağı tahmin ediliyor. Geliştirilen cihazlarda kullanılan 5G teknolojisi sayesinde daha az veri paketini daha hızlı bir şekilde ileterek haberleşme yapmak mümkün hale gelecek.

Endüstriyel uygulamalarda haberleşmeler milisaniye bazında önem kazanmaktadır. Oluşabilecek gecikmelerden kaynaklı olarak tesisler çok büyük zararlara uğrayabilirler. 4G teknolojisi ile yaklaşık olarak 30-60 milisaniye arası bir gecikmeden söz ediyorduk. Ancak 5G teknolojisi bu sürenin 4 milisaniye bandına ineceğini öngörüyor. Bu da çok daha hassas kontrol, hızlı haberleşme ve daha kaliteli ürün üretimi anlamına geliyor.

Sahada çalışan ve kablolu bağlantının zor olacağı konumlarda bulunan cihazlardan veri toplamak 5G teknolojisi ile birlikte kablosuz olarak mümkün olabilecektir. Çünkü 5G teknolojisi bağlantı kurma/kopma problemlerine büyük ölçüde çözüm getiriyor. Herhangi bir veri kaybı olmadan toplanan veriler alıcı birime hızlı ve güvenli bir şekilde iletilebilecektir. Endüstriyel uygulamalarda 5G teknolojisinin gelişimi yakın zamanda hayatımıza girecek olan yeni nesneleri, haberleşme protokollerini beraberinde getirse de ortaya çıkarttığı hassas iletişim kapasitesi ve hızı ile vazgeçilmez hale gelecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir