Blog

Endüstriyel Bilgisayar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde endüstriyel otomasyonlarda, veri toplamada, taşımacılıkta ve savunma gibi alanlarda endüstriyel bilgisayarlar tercih edilmektedir. Sınırsız bir şekilde pek çok kullanım alanı olan endüstriyel bilgisayarlar müşteriler arasında da popüler olmaktadır. Ayrıca güvenilir bir performansa sahip olması tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Endüstriyel Bilgisayar Nedir?

Dünyada yapılan araştırmalara göre endüstriyel bilgisayarlar kullanıcılar ve uzmanlar tarafından çok sık kullanılmaktadır. Pazarda kabul görmüş olan endüstriyel bilgisayarlar pek çok sebepten dolayı tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:10 Adımda Üretiminiz İçin Doğru HMI Paneli Seçin

Endüstriyel bilgisayarlar genel olarak normal bilgisayarlar ile özelikleri açısından aynıdır. Fakat endüstriyel bilgisayarlarda mikroişlemci, Ram tipi, depolama alanı, arabirim bağlantı noktaları ve performansı üretim yapılan tesislere ve zor çevre koşullarına uygun olarak tasarlanmışlardır.

Endüstriyel bilgisayarlar standart bilgisayarların yeterlilik gösteremeyeceği zorlu şartlara, neme, sıcaklığa dayanıklı bir şekilde üretilmiştir. Bu sebeple üretim alanlarında endüstriyel bilgisayarlar tercih edilmektedir.

Endüstriyel Bilgisayar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde özellikle üretim alanlarında bazı etmenlere dikkat edilmesi gerekir. Buna göre endüstriyel bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

– Endüstriyel bilgisayarlar yaklaşık 45 ile 50 derece arasındaki sıcaklığa sahip ortamlarda çalışırlar.

– Panel bilgisayarlar için dış ön yüzeyin IP66 veya minimum IP65 koruma sınıfı sunulması gerekir. Box tipi pano içi kullanılacak bilgisayarlarda ise IP21 koruma sınıfı sunulmalıdır.

– Endüstriyel bilgisayarların bazıları fansız olmaktadır. Bazılarında ise toz ve benzer kirleri tutmak için monte edilmiş özel filtreler ile toz koruması sağlayan soğutma fanları bulunur.

– IP65 ve IP66 gibi koruma sınıfları sayesinde toz koruması standart bilgisayarlara nazaran daha üst seviyede yer almaktadır.

– Disk sürücüleri şok emiciler ile yastıklama ve mekanik yalıtım sağlanarak monte edilmiştir.

– Endüstriyel bilgisayar alınırken en güçlü ve hızlı işlemci ve en yüksek Ram gibi kriterlere dikkat edilmesi gerekir.

– Elektriksel gürültüden daha az etkileneceğinin garantisini veren CE sertifikasının bulunması gerekir.

– Bilgisayarın endüstriyel olduğunu ispatlayan belgenin adı test raporudur. Bu nedenle ürün için titreşim, yaşlandırma, su ve toz geçirmezlik testlerinin yapılması gerekir.

Rockwell Automation Ürün Seçim Tablosu

Endüstriyel Bilgisayarların Kullanım Alanları Nelerdir?

Endüstriyel bilgisayarları normal bilgisayarlardan ayıran özellik sıcaklık, su, nem, toz, basınç ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle endüstriyel bilgisayarlar her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Endüstriyel bilgisayarların en sık kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

– İstatiksel süreç kontrolü, veri toplama için değerlendirme ve otomatik makine ekipmanları kontrol uygulamalarında kullanılır.

– Veri toplama uygulamaları için tek başına ağ denetleyicisi olarak kullanılır.

– Üretim ve hücre denetleyicileri olarak kullanılır.

– Genel otomasyon ve fabrika uygulamalarında kullanılır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir